SON DAKİKA: JOE BİDEN'DAN YENİ AÇIKLAMA

Son dakika...ABD'de Kongre binasına yapılan baskından sonra bugün seçilmiş başkan Joe Biden yeni bir açıklama daha yaptı. Biden dünkü hadiseleri 'ABD tarihinin en karanlık günlerinden biri' olarak nitelendiren Biden, Trump'ı retorikle şiddeti kışkırtmak ve demo

SON DAKİKA: JOE BİDEN'DAN YENİ AÇIKLAMA

46'ncı ABD Başkanı olarak 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak olan Joe Biden, Trump'ı Amerikan seçmenlerinin seslerini kısmak için bir çeteyi kullanmaya çalışmakla suçladı. Delaware'deki basın toplantısında Biden, "ABD Başkanları hukukun üstünde değildir" ifadesini kullandı.

Joe Biden, Kongre saldırısına güvenlik güçlerince verilen yanıtın Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Önemlidir) eylemlerine verilen yanıtla kıyaslandığında, adaletin eşit hayata geçirilmesine yönelik açık bir başarısızlık olduğunu vurguladı.

Biden'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Trump, Yüksek Mahkeme'de 9 yargıca ihtiyacı olacağını düşünüyordu. Çünkü daha seçim başlamadan seçimin mahkemede biteceğini düşünüyordu ama yargıçlar hukuka ve anayasaya uygun davrandığı için buna çok şaşırdı.

"ONLAR TERÖRİSTTİ"

Onlar protestocu değil yerli teröristti.

Trump demokrasimize zarar verdi. Bizim demokraside başkan, hiçbir şekilde 'kral' değildir. Demokrasimizin 3 eşit ve bağımsız kolu vardır ve Başkan kesinlikle kanunların üzerinde değildir.

"EŞİTLİK PRENSİBİ GÜÇLENDİRİLMELİ"

Bu olay demokratik kurumlarımızın güçlendirilmesini ve ABD'de eşitlik prensibinin güçlendirilmesi gerektiğini gösterdi. Ancak bunları yapmak için politize edilmiş Adalet Bakanlığı etkin olmayacaktır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1