SON DAKİKA: REFİK HARİRİ SUİKASTINDA KARAR ÇIKTI! HİZBULLAH...

Son dakika haberine göre; Lübnan'da 15 yıl önce suikasta uğrayarak öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin ölümünde Hizbullah'ın rolüne ilişkin bir kanıt olmadığı belirtildi. Karar BM destekli Lübnan Özel Mahkemesi tarafından verildi.

SON DAKİKA: REFİK HARİRİ SUİKASTINDA KARAR ÇIKTI! HİZBULLAH...

Birleşmiş Milletler Destekli Lübnan Mahkemesi, 15 yıl önce suikasta uğrayan Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin ölümüne ilişkin son kararı verdi. Mahkeme, suikasta dair Hizbullah'ın bir rolü olmadığını belirtti. Mahkeme, Hizbullah'ı işaret eden hiçbir somut delil bulunmadığını vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Refik Hariri, ülkedeki askeri ve istihbari varlığıyla nüfuz sahibi Suriye yönetimiyle ters düşmesinden kısa bir süre sonra 14 Şubat 2005'te bir ton patlayıcı taşıyan bomba yüklü bir araçla düzenlenen suikast sonucu beraberindeki 21 kişiyle hayatını kaybetti.

LÜBNAN ÖZEL MAHKEMESİ NASIL KURULMUŞTU?

Hariri'nin öldürülmesinin ardından ülke çapında kitlesel protestolar düzenlendi ve Suriye rejimi, uluslararası baskıların da gölgesinde Lübnan'daki 30 yıllık askeri varlığını sonlandırmak zorunda kaldı.

Şam'ın Lübnan'daki askeri varlığının sona ermesinin ardından, ülke içinde Esed rejimine karşı gelen Lübnanlı farklı isimler faili meçhul cinayetlere kurban gitti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul