SUDAN: ETİYOPYA ASKERİ HELİKOPTERİNİN İKLİM BÖLGEMİZİ İHLALİNİN SAKINCALI NETİCELERİ OLABİLİR

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya ordusuna ilgilendiren birlikte askeri helikopterin Sudan iklim bölgesini ihlalini, "bölgede gerginliği elan da tırmandıracak sakıncalı birlikte adım" adına nitelendirdi.

SUDAN: ETİYOPYA ASKERİ HELİKOPTERİNİN İKLİM BÖLGEMİZİ İHLALİNİN SAKINCALI NETİCELERİ OLABİLİR
Hartum

Sudan Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, "Etiyopya harp uçağı, Sudan iklim alanını ihlal etti. Bunun sınır alanında gerginliği hâlâ da fazla sakıncalı neticeleri olabilir. İki iklim ilişkilerinin geleceği ve Afrika Boynuzu bölgesinin itimat ve istikrarı düşüncesince oluşturacağı yıldırma menfez önüne alındığında, bu düşmancasına hareketlerin gelecekte tekrarlanmamasını istiyoruz." ifadesi kullanıldı.

"Sınır ihlali" iddiaları zımnında devam eden gerginlik

Sudan-Etiyopya ortada senelerdir "sınır ihlali" iddiaları zımnında devam eden gerginlik, dü ülkenin akıbet aylarda alana askeri tahaşşüt yapması ve geçmiş Etiyopya jetlerinin ağız tatsızlığı yaşanmış olan alanlarda aşağılık pervaz gerçekleştirmesi kararı hâlâ da artmıştı.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dina Müfti, geçmiş meydana getirdiği açıklamada, dü iklim arasındaki anlaşmalara karşın Sudan'ın sınır ihlali yaptığını öne sürerek, sınır problemininin barışçıl ve diyalogla çözülmesi icap ettiğini vurgulamıştı.

Sudan ordusu, 30 Mart 2020'de Etiyopya sınırındaki Kadarif eyaletinde statüsü kesinleşmemiş Faşka bölgesine, 25 sene aradan sonradan baştan er konuşlandırmıştı.

Sudan Dışişleri Bakanı Ömer Kameruddin, 31 Aralık 2020'de Sudan ordusunun, Etiyopya sınırında arazi düzlük Faşka alanında gasbedilen tamamı toprakların kontrolünü ele geçirdiğini açıklamıştı.

Sudan hükümeti, Etiyopya ordusunu semt halkı ve çiftçilere hücumcu Etiyopyalı milis güçlerine dayanaklık etmek vermekle suçluyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1