'SÜPER VARYANT' ENDİŞESİ: AB BAZI UÇUŞLARI DURDURUYOR

Avrupa Birliği'nin, Afrika'nın güneyinde COVID-19'un tehlikeli bir varyantının tespit edilmesi üzerine, bu bölgeden yapılan uçuşları durdurmayı planladığı açıklandı.

'SÜPER VARYANT' ENDİŞESİ: AB BAZI UÇUŞLARI DURDURUYOR

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Komisyon, üye ülkelerle yakın koordinasyon içinde, virüsün B.1.1.529 varyantıyla ilgili bir endişe nedeniyle Afrika'nın güneyinden uçuşları durdurmayı önerecek." ifadelerini kullandı.

İngiltere de Güney Afrika ve Botsvana'da görülen söz konusu varyant sebebiyle Güney Afrika, Namibya, Lesoto, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve'yi "kırmızı listeye" almıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün de (DSÖ) bugün, varyant için özel olarak toplanma kararı aldığı bildirildi.

YENİ VARYANT

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da, COVID-19'un çok sayıda mutasyona uğramış, "B.1.1.529" olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandı.

Güney Afrika'dan Hong Kong'a seyahat eden 1 kişide görülen ve "süper varyant" olarak nitelendirilen türün 32 mutasyona sahip olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlara göre, mevcut aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığı henüz bilinmiyor. Nadir görünmesi nedeniyle varyantın çok bulaşıcı olmadığı tahmin ediliyor.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1