SUUDİ ARABİSTAN, KATAR İLE ARASINDAKİ SINIR KAPISINI AÇTI

Suudi Arabistan, Körfez krizini sonlandıran anlaşmanın uygulanması çerçevesinde Katar ile arasındaki Selva Sınır Kapısı'nı açtı.

SUUDİ ARABİSTAN, KATAR İLE ARASINDAKİ SINIR KAPISINI AÇTI
İstanbul

Suudi Arabistan'a ilgilendiren El-İhbariyye kanalı, Twitter hesabından, Selva Sınır Kapısı'nın açılmasıyla Katarlıların Suudi Arabistan'a girmeye başladığını yayınlayan görüntülere toprak verdi.

Sınır kapısından kişi otomobiliyle Suudi Arabistan'a antre fail Katarlılardan biri, "Biz ikinci ülkemize geliyoruz. Sizin bahtiyar olduğunuzu gitmek bizi henüz bir tomar sevindirdi." ifadelerini kullandı.

Katarlı, sınır kapısındaki uygulamaların aşırı dobra bulunduğunu ve görevlilerin menfaatlerini çiçeklerle karşıladığını söyledi.

Körfez'de 3,5 sene sonraları uzlaşma

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile hepsi diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye iktisadi engelleyim uygulamaya başlamıştı.

Katar, bahis konusu devletlerin hepsi suçlamalarını reddederken bu boyut Körfez dalında krize kere açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi düşüncesince planlı gayretler bu senenin başlangıcında son verdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak'ta, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, çokluk ve iklim sınırlarının açılması düşüncesince anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak'ta El-Ula kentinde planlı 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'nde, Katar'a engelleyim uygulayıcı devletlerin Doha ile diplomatik ilişkilerini baştan organizasyon ettiğini ve ambargonun kaldırdığını açıkladı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1