SUUDİ ARABİSTAN YABANCI İŞÇİLER İÇİN KEFİLLİK SİSTEMİ YERİNE 'SÖZLEŞMELİ İLİŞKİ' SİSTEMİNİ

Suudi Arabistan, ekonomik faaliyetlerini güçlendirmek amacıyla yabancılara uygulanan kefillik sistemini kaldırarak yerine "sözleşmeli ilişki" sistemini getirdi.

SUUDİ ARABİSTAN YABANCI İŞÇİLER İÇİN KEFİLLİK SİSTEMİ YERİNE 'SÖZLEŞMELİ İLİŞKİ' SİSTEMİNİ
İstanbul

Suudi Arabistan, ülkedeki ekonomik faaliyetleri güçlendirmek amacıyla yabancılara uygulanan kefillik sistemini kaldırarak yerine "sözleşmeli ilişki" sistemini getirdi.

Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki yabancı işçiler ile işveren arasındaki şartların iyileştirilmesi girişimi çerçevesinde kefillik sisteminin kaldırıldığı ve yerine "sözleşmeli ilişki" sisteminin getirildiği kaydedildi.

Yeni sistemin Mart 2021'de yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, yeni sistemle yabancı iş gücü piyasasını güçlendirmek ve ülkenin yabancılar nezdindeki çekim gücünü artırmanın hedeflendiği ifade edildi.

Ülkede uygulanan kefillik sistemi, yabancı bir işçinin çalışabilmesi için belli bir ücret karşılığında kendisine kefalet verecek bir Suudi Arabistan vatandaşı bulması esasına dayanıyor. Kefili olmayan kişi ülkede çalışma izni alamıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1