TİKA’DAN KKTC'DE TRAFİK GÜVENLİĞİNE KATKI

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) çeşidinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Trafik Kazalarını Önleme Derneğine vurma ve devrilme simülatörü bağış edildi.

TİKA’DAN KKTC'DE TRAFİK GÜVENLİĞİNE KATKI
Lefkoşa

TİKA Lefkoşa Program Ofisi çeşidinden KKTC'de gelişigüzel sene onlarca cana dünyalık bulunan trafik kazaları dair farkındalığın artırılması düşüncesince gerçekleştirme edilen dövme ve devrilme simülatörü, cemiyet yetkililerine, "Emniyet Kemeri Eğitim Simülatörü" projesinin lansman etkinliği esnasında tasdik edildi.

KKTC Trafik Kazalarını Önleme Derneği Eğitim Alanı'nda meydana gelen tasdik törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı ile başka yetkililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada meydana getirdiği konuşmada, birikimlerin ve tecrübelerin paylaşılmasının önemine uyanıklık çekerek sürücülere ve eğitenlere yardım sağlamanın baş döndürücü ehemmiyetli bulunduğunu vurguladı.

Tatar, "Dünyanın gelişigüzel durumunda bulunduğu üzere KKTC'de de trafik kazaları oluyor. Siz senelerden bu yana bunların azalabilmesi düşüncesince ayrışık icraat yapıyorsunuz. Size teşekkürname ediyorum. Bu sıklık içinde trafik kazalarında istek ettiğimiz azalmayı göremiyoruz. Dolayısıyla bundan ahir emekleri bu tatlılıkla bitmeme yol açmak lazım." dedi.

Yolların düzenlenmesi, mekân yollarının açılması ve altyapıya yapılacak yatırımlarla KKTC'deki standartların yükseleceğini ve kazaların azalacağını kaydeden Tatar, sürücülere titiz olmaları çağrısında bulundu.

Tatar, TİKA'ya KKTC'deki faaliyetlerinden ekolojik ortam teşekkürname etti.

Bakan Üstel, trafik kazalarının ülkenin kanayan yarası bulunduğunu ve trafikte kullanıcılarını bilinçlendirmek düşüncesince ahit ehemmiyetli birlikte projenin başladığını söyledi.

Üstel, "Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliğine ve TİKA'ya içten teşekkürname ediyorum. 2012'den bu yana sürüncemede bulunan birlikte plan 2020'de sahn buluyor. Bu yüz planlara ülkemizin baş döndürücü gereksinimi bulunur ve gelişigüzel ilçede toprak alması gerekmektedir. Her gündüz trafik kazalarında yaşanmış bulunan ölümler zımnında üzülüyoruz ve bunun sıkıntısını yaşıyoruz." diyerek konuştu.

"TİKA'nın projeleri baş döndürücü henüz iri boyutlarda ortaya konulacak"​​​​​​​

Büyükelçi Başçeri, trafik kazalarının, her insanın haberini aldığında içi burkulan ve yaşanmadığı süreci ne işe yaradığını anlamada sıkıntı çekilen hadisat bulunduğunu kaydetti.

Trafik Kazalarını Önleme Derneğine bitirdikleri icraat düşüncesince teşekkürname fail Başçeri, ahit teslimatı meydana getirilen dövme ve devrilme simülatörünün trafik kazalarını mâni olmak düşüncesince kullanıldığını ve okullarda verilecek trafik eğitiminde de kullanılacağını kaydetti.

Başçeri, "TİKA'ya da bu vesileyle teşekkürname ederim. Bir yıldan fazladır buradaki birtakım planlara imza atıyorlar. Önümüzdeki devirde TİKA'nın projelerinin baş döndürücü henüz iri boyutlarda ortaya konulacağının da şimdiden müjdesini veriyorum." diyerek konuştu.

TİKA Lefkoşa Temsilcisi Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, baş döndürücü dobra birlikte projeye yardım vermenin mutluluğu içinde olduklarını kaydetti.

Küçükçavuş, "TİKA, trafik güvenliği dair ayrımlı ülkelerdeki ayrımlı planlara dayanak noktası vermiştir. Bunlar içinde trafik altyapısının desteklenmesi, trafik polislerinin eğitimi yahut tesisat desteği sağlanması geçmiş aklıma gelenlerden. Bu manada KKTC'de birlikte geçmiş kendisine bu projeye ehemmiyet verdik ve bu projeyi KKTC'ye kazandırmış olduk." dedi.

Dernek Başkanı Avcı, ülkenin toy yüz koronavirüs (Kovid-19) hasebiyle ağır eyyam geçirdiğini fakat yollardaki dirilik güvenliğinin de hacısı hocası düşüncesince ehemmiyetli bulunduğunu kaydetti.

Avcı, KKTC'deki kazaların önlenmesi düşüncesince nice düzentileme yaptıklarını ve dileme fail her insana bu mevzuda yetişek verdiklerini anlattı.

Konuşmaların arkası sıra dövme ve devrilme simülatörünün tanıtımı yapıldı. Simülatörden öğrenciler ve çoban adaylarının yararlanması, bu sayede trafik güvenliği dair farkındalığın artırılması hedefleniyor.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul