TİKA, TUNUS'TAKİ BİRLİKTE HASTANEYE HAREKETLİ HEMODİYALİZ BİRİMİ HİBE ETTİ

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus'un Mednin kentindeki birlikte darülfünun hastanesine taşınabilir hemodiyaliz birimi hibe etti.

TİKA, TUNUS'TAKİ BİRLİKTE HASTANEYE HAREKETLİ HEMODİYALİZ BİRİMİ HİBE ETTİ
Ankara

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tunus Koordinatörlüğünden meydana getirilen kayıtlı açıklamaya göre, Mednin Habib Burgiba Üniversite Hastanesinin talebi doğrultusunda, birlikte hemodiyaliz makinası ve birlikte mini su özleştirme istasyonundan oluşan taşınabilir hemodiyaliz birimi şifahane yetkililerine tasdik edildi.

Açıklamada, dünkü kimse koronavirüs (Kovid-19) salgını ve öbür nedenler zımnında izole edilmesi gereken, dip iş ünitesinde otama gören böbrek yetmezliği hastalarının kentteki en iri şifahane bulunan Habib Burgiba Üniversite Hastanesi'nde dip iş servisi ile hemodiyaliz servisinin birbirine ırak olması zımnında başağrısı çekmiş olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, hemodiyaliz hizmeti sağlanamadığı düşüncesince hastaların çoğu kez Sfakes, Tunus kabilinden iri şehirlerdeki hastanelere nakledilmeleri gerektiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1