TRUMP'IN SOSYAL MEDYA DEVLERİNE HAKKINDA 'SAVAŞ BAŞLATACAĞI' KANIT EDİLDİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın görevinin akıbet günlerinde Twitter'ın hesabının askıya almasını vesile bilerek, sosyal medya şirketlerine "savaş başlatacağı" öne sürüldü.

TRUMP'IN SOSYAL MEDYA DEVLERİNE HAKKINDA 'SAVAŞ BAŞLATACAĞI' KANIT EDİLDİ
Ankara

CNN'nin haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen danışmanı, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Twitter'ın hesabının kapatılmasını vesile düşünülerek Kongre baskınına müteallik gündemi değişmek düşüncesince bu hafta Twitter ve öteki sosyal medya platformlarına dirlik ağır adımlar atacağını söyledi.

Danışman, Başkan Trump'ın Twitter'ın girişiminin hem namına bununla birlikte destekçilerine müteveccih atılım bulunduğu algısı oluşturacağını ve bu motivasyonla Twitter ve Facebook kabil sosyal medya devleriyle mücadeleye girişeceğini kaydetti.

Trump ve Cumhuriyetçilerin sosyal medya şirketlerinin muhafazakarlara müteveccih ön yargılarından yakındığı bilinirken, danışman, "Bu hemen Trump ile ilgilendiren değil ona oy sağlayan 75 milyon Amerikalıya yönelik." ifadesini kullandı.

Trump taraftarları Twitter'ı ayrılma ediyor

Nypost sitesinin haberine göre, hesabı kalımlı şekilde mülga Trump'ın taraftarları Twitter'ı ayrılma etmeye başladı.

Trump'ın sosyal medya platformundan çıkarılmasına aksülamel yayınlayan Cumhuriyetçiler "Güle Güle Twitter" etiketiyle boykot çağrısı yaptı.

Twitter'da baş döndürücü sayıda Trump yanlısı, seçenek ortam arayışında olduklarını vurgularken, on binlerce ferdin Parler ve Gab kabil sosyal paylaşım sitelerine yöneldiği kaydediliyor.

Trump taraftarlarının akış etmiş bulunduğu Parler'e Apple ve Google'dan engelleyim

Apple, Google ve Amazon'un ABD'nin çabucak büyüyen sosyal medya platformları ortada yayınlanan ve Trump taraftarlarının derin uyanıklık gösterdiği sosyal medya uygulaması Parler'e engelleyim uyguladı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Apple ve Google, Trump taraftarlarının Twitter'a seçenek şekilde görmüş bulunduğu Parler'i infaz mağazasından çıkardı.

Amazon ise Parler'in iştirak kurallarını tekraren ihlal etmiş bulunduğu sebebi öne sürülerek web anonsör hizmetinden men edileceğini duyurdu.

Apple ve Google, icra ettikleri açıklamalarda, Parler'i kullanıcılarının kanallarını yeteri kadar denetlemediği, sertliği ve suçu isteklendirme fail baş döndürücü sayıda kullanıcıya müsaade verdiği düşüncesince uygulamanın kaldırıldığını öne sürdü.

Parler'in Üst Yöneticisi (CEO) John Matze, Twitter'ın "Mike Pence'i as" etiketini gündeme taşıdığını hatırlatarak, Apple'ın bunu görmezden geldiğini ve açık açık tekme ölçün bulunduğunu aktardı.

ABD basınında ise Parler'e muteber ambargo, Trump ve taraftarlarının sesini kısıntı girişimi şekilde değerlendiriliyor.

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram'ın Trump'ın adına erişimini sınırsız engellemesinin arkası sıra Twitter da benzeri birlikte hamle atarak "şiddeti körüklediği" sebebi öne sürülerek Trump'ın hesabını kalımlı şekilde askıya almıştı.

ABD Kongresinin 6 Ocak'ta Trump destekçileri kabilinden basılmasıyla süregelen siyasal bunalım bitmeme ederken Trump'ın istifa etmesi, görevden katılması ve ya ikinci defa azledilmesi yönündeki çağrılar büyüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1