TRUMP'TAN KRİTİK HÜRMÜZ BOĞAZ'I AÇIKLAMASI!

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin neden hiçbir kazancı olmadan Hürmüz Boğazı’ndaki nakliye rotalarını koruduğunu sorguladığını söyledi.

TRUMP'TAN KRİTİK HÜRMÜZ BOĞAZ'I AÇIKLAMASI!

Trump, Twitter paylaşımında, ''Çin ithal ettiği petrolünün yüzde 91’ini, Japonya yüzde 62’sini Hürmüz Boğazı’ndan geçiriyor. Peki biz neden onların nakliyat rotalarını hiçbir kazancımız olmadan koruyoruz? Tehlikeli olan bu rotada ülkeler kendi gemilerini kendileri korumalılar. ABD dünyanın en büyük enerji üreticisi haline geldi, artık orada bulunmamıza gerek yok. İran'dan isteklerimiz çok basit, nükleer silah üretmemek ve terörü finanse etmemek'' ifadelerini kullandı.

 

Trump daha önce, Pazartesi günü İran'a karşı yeni yaptırımlar uygulanacağını belirtirken, ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook da ABD'nin İran ile masaya oturmaya hazır olduğunu söylemişti.

Umman Körfezi'nde 13 Haziran'da İran kıyıları yakınlarında ''Front Altair'' ve ''Kokuka Courageous'' adlı petrol tankerlerine saldırı düzenlenmişti. ABD, saldırıyla ilgili İran'ı suçlamıştı. İran ise saldırıyla hiçbir bağlantısı olmadığını belirterek, suçlamaları reddetmişti. Yaşanan olayların ardından İran 20 Haziran'da hava sahasına giren ABD'ye ait askeri bir insansız hava aracını vurmuş, iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı. 

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı