TRUMP-TWİTTER HARBİNDE SONUÇ PERDE: TRUMP'IN HESABI SINIRSIZ ASKIDA

ABD Başkanı Trump'ın 2018'den itibaren nice kere "Twitter'ın bazısı takipçilerini sildiğini" ve "kendisine üzerine tepik ölçün uyguladığını" savunmasıyla, içtimai iletişim araçları platformu ve Amerika Başkanı arasındaki antipatik rüzgarlar on paralık mücahede kesme

TRUMP-TWİTTER HARBİNDE SONUÇ PERDE: TRUMP'IN HESABI SINIRSIZ ASKIDA
Washington

ABD Başkanı Donald Trump ile içtimai komünikasyon araçları platformu Twitter ortada 2018'den buyana bitmeme fail savaş, Twitter'ın seçme sürecinde Trump'ın nice paylaşımına hacir getirmesiyle yükseldi. Kongre baskınının peşi sıra Başkan'ın hesabını sınırsız yerine askıya almasıyla da şahika yaptı.

ABD'de 3 Kasım'daki seçimlerin sonuçlarının tescili düşüncesince 6 Ocak'ta meydana getirilen Kongre oturumu esnasında, Trump destekçilerinin Kongreyi basmasının yankıları sürerken, Twitter'ın Trump'ın ferdî hesabını kapatması yalnızca ABD'de değil, evren kamuoyunda da ehemmiyetli ağız dalaşı konusu oldu.

6 Ocak'taki Kongre baskınının çabucak peşi sıra Trump'ın ferdî "realDonaldTrump" kullanıcı hesabını evvela 12 bugün kısıtlayan Twitter, hesabı 8 Ocak Cuma gecesi ise sınırsız askıya aldığını duyurdu.

Twitter, "Trump'ın hesabından paylaşmış bulunduğu sonuç mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve hassaten bu paylaşımların nite tepkime aldığına baktıktan sonraları henüz aşırı sertliği kışkırtı riski nedeniyle, bu hesabı temelli yerine askıya aldık." açıklamasını yaptı.

Son perdede bunlar yaşansa da riyaset devrinde platformu çalışan yerine kullanan Trump ve Twitter arasındaki antipatik harp henüz eskiye dayanıyor.

Trump'ın Twitter diplomasisi

Trump'ın riyaset periyodunun en akılda küsurat özelliklerinden biri, Başkan'ın Twitter'ı az henüz asli yazışma kanalı yerine kullanımı oldu.

Ana aksiyon komünikasyon araçları ile yıldızı ortak çeşit barışmayan Trump, Twitter'ın sesini duyurmasına araştırma görevlisi bulunduğunu savunuyordu.

Trump başkanlığı süresince, Twitter hesabından nice ülkeye tehditler savurdu, ehemmiyetli duyuruları buradan yaptı, ayrıca bazısı bakanlarının görevden alınmasını üstelik bu platformdan açıkladı.

Başkan Trump 26 Ekim 2018'de icra ettiği ortak paylaşımda Twitter'ın bazısı takipçilerini sildiğini öne sürdü ve platformun "çifte standart" uyguladığı açıklamasında bulundu.

Bu tarihten itibaren devir zaman, hassaten tutucu hesapları kapattığı sebebi öne sürülerek Twitter'ı eleştiren Trump, 4 Mayıs 2019'daki ortak paylaşımında, içtimai komünikasyon araçları şirketlerinin de kelimesi kelimesine "yalancı basın" yerine nitelediği anne aksiyon komünikasyon araçları kabilinden Demokratlar ile aksiyon ettiğini gelecek sürdü.

Twitter'ın "doğruluk teyidi" uygulaması, Trump'tan tepkime aldı

Twitter, riyaset seçimleri yaklaşırken, içtimai komünikasyon araçları platformlarında "dezenformasyonun yayılmasını" karşılamak düşüncesince bazısı paylaşımların dibine eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, geçmiş kez, 26 Mart 2020'de Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama" mevzusundaki paylaşımlarına uyguladı.

Trump, bunun üstünde Twitter'ı "2020 seçimlerine müdahale" ile suçladı ve "Cumhuriyetçiler, içtimai komünikasyon araçları platformlarının, tutucu sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun bulunmasına müsaade vermeyeceğiz, bu platformlara ya çelimli tensikat uygulayacağız yada bunları kapatacağız." ifadesini kullandı.

Twitter'ın bu adımından sonraları Trump kesif pıtrak platformun tabir özgürlüğünü engellediği söylemini gündeme getirmiştir ve içtimai komünikasyon araçları şirketlerine türel siper sağlayıcı 230 numaralı kanunun çevrim dışı bırakılması icap ettiğini savundu.

Trump, 28 Mayıs 2020'de içtimai komünikasyon araçları ağlarının paylaşımlardan türel yerine mesul tutulmasını öngören ortak kararname imzaladı ve Beyaz Saray'daki görüşmede "Twitter etkili ortak şeriklik olmasa ve türel hakkım olsa Twitter'ı da kapatırdım." dedi.

Twitter henüz sonraları da Trump'ın çeşit paylaşımlarına, "şiddeti yüceltme" ve "manipüle edilmiş medya" kabilinden etiketler eklemeye bitmeme etti.

Hunter Biden hakkında iddiaların yayılmasına Twitter engeli

Twitter'ın seçme sürecinde attığı en kesinleşmemiş adımlardan bir tanesi de Ekim 2020'de, Demokrat namzet Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'a ilgilendiren bulunduğu kanıt edilen e-mail yazışmalarını yayımlayan New York Post gazetesine icra ettiği nehiy oldu.

Tartışmalara illet bulunan New York Post gazetesinin haberinde, zamanın Demokrat Başkan Adayı Biden'ın, Başkan Yardımcılığı icra ettiği devirde oğlu Hunter Biden'ın Ukraynalı erke şirketi ile ilişkilerine karışan bulunduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden almaları düşüncesince Ukrayna'ya edisyon icra ettiği kanıt edilmişti.

E-postalarda, Hunter Biden'ın maaş 50 bin dolar maaşla gözetim müesses üyesi bulunduğu erke şirketi Burisma'nın gözetim kurulunda mevcut Vadym Pozharskyi'nin Mayıs 2014'teki ortak e-postasında, Hunter Biden'a "Etkinizi şirketimizin yararına nite kullanabilirsiniz?" diyerek yazdığı ortaya çıkmıştı.

Twitter, olayın ortaya çıkmasından endamsız müddet sonraları New York Post'un resmi hesabını askıya aldı ve haberin linklerinin paylaşılmasını da engelledi.

Trump, bunun üstünde icra ettiği açıklamada, "Twitter ve Facebook, bütünü de Biden'ın seçme kampanyasına iri yardım sağlamaktadır gibi. Onlar Demokrat Partinin ve kökten sol hareketin üçüncü kolu kabilinden çalışıyor." dedi.

Seçim sürecinde Twitter'ın tutumu

2020 riyaset seçimlerinde nice tarihî vakaya tanıklık edilirken, Twitter'ın Trump'a huzur takındığı büyüklenme da dikkati çekti.

Seçim neticelerini kabullenmeyen ve Demokratların alavere dalavere yaptığını korumak için çaba sarfeden Trump, bu konudaki görüşlerini Twitter'dan da kesif pıtrak paylaştı.

Twitter, geçmiş ilkin Trump'ın bu paylaşımlarını aracısız engellemese de başkanın paylaşımlarına "Bu bilgiler teyide muhtaçtır" halinde etiketler ekledi.

Trump'ın nice paylaşımına da muvasala kısıtlaması uygulayıcı Twitter, Cumhuriyetçilerin, "Seçim sonuçlarına içtimai komünikasyon araçları platformları mı değişmeyen veriyor?" şeklindeki tepkisine verilen kaldı.

Kongre baskını Trump-Twitter cenginde sonuç gerelti oldu

Trump ve Twitter arasındaki antipatik harp bitmeme ederken, 6 Ocak'ta, Trump destekçileri, 3 Kasım 2020'deki seçimlerin sonuçlarının tescil edileceği Kongre oturumu sırasında binaya girdi.

Baskın sırasında çıkan olaylarda, 5 ad hayatını yitirdi. Olaylar Trump'ın "eve dönün" çağrısının da etkisiyle bastırıldı.

Trump, Kongre baskınının gerçek sorumlusu yerine görüldü ve Twitter geçmiş yerine Başkan'ın platformdan vakalara bağlı icra ettiği 3 paylaşımı "şiddeti kışkırttığı" sebebi öne sürülerek kaldırdı.

Ardından platform, Trump'ın hesabını 12 saatliğine askıya aldı ve benzer paylaşımların bitmeme etmesi yerinde hesabın sınırsız yerine kapatılacağını duyurdu.

Trump’ın önüne mevhum cidar ördü

Twitter, 8 Ocak Cuma gecesi Trump'ın hesabını sınırsız yerine askıya aldı. Ardından Trump, hala çalışkan bulunan ve riyaset makamı düşüncesince geçer not "POTUS" hesabından, Twitter'a tepkime yayınlayan ve "bizi susturamazsınız" mesajı içeren ortak paylaşımda bulundu.

Bu paylaşım da dakikalar zarfında Twitter kabilinden silindi. Trump'ın ayrımsız açıklaması, seçme kampanya kadrosu kabilinden geçer not "teamtrump" hesabından paylaşıldı. Twitter, bu hesabı da askıya almakta aşırı gecikmedi.

Trump'ın gayrı içtimai komünikasyon araçları hesapları da sınırsız askıya alınırken, Amerika zarfında Cumhuriyetçi kamet ilkin Twitter iktisap etmek eşi bütün bu platformlara koyu tepkime gösterdi.

Trump'ın hesaplarının sınırsız askıya alınması, arsıulusal kamuoyunda da "ifade özgürlüğünün kısıtlanması" başlığı altında tartışıldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1