TÜRK KONSEYİNDEN, KAZAKİSTAN VE KIRGIZİSTAN'A İNTİHAP TEBRİĞİ

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi), Kazakistan ve Kırgızistan'ı 10 Ocak'ta başarıyla düzenledikleri intihabat zımnında kutlama etti.

TÜRK KONSEYİNDEN, KAZAKİSTAN VE KIRGIZİSTAN'A İNTİHAP TEBRİĞİ
Ankara

Türk Konseyinden meydana getirilen yazılmış açıklamaya göre, Genel Sekreter Baghdad Amreyev, Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı seçilen Sadır Caparov'u kutlayarak, "Türk devletleriyle anadan görme bağlarını güçlendireceğinizi ve geleceğe emniyetli adımlarla ilerleyeceğinizi beklenti ediyoruz." ifadesini kullandı.

Amreyev, Caparov'un seçilmesinin Kırgız halkı düşüncesince faydalı ve kademli olması temennisinde bulundu.

Türk Konseyi Misyonu görevlendirildi

Türk Konseyi, Kazakistan'ın daveti üstünde ülkedeki yasama kurulu seçimini eğlenmek düşüncesince Türk Konseyi Misyonu'nu görevlendirdi.

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman'ın riyaset etmiş olduğu ve Konsey'e organ devletlerin yetkilileri ile diplomatlarının bulunmuş olduğu misyon, 6-10 Ocak ortada Nur-Sultan şehrinde yasama kurulu seçimini izledi.

Türk Konseyi Misyonu icra ettiği açıklamada, Kazakistan'ı değerli intihap düşüncesince kutlama kartı ederek, sonuçların ülkede politik istikrarın ve sürdürülebilir konuşu büyümenin güçlendirilmesine şimdi çok ulama sağlayacağını anlatım etti.

Misyon, intihap önceleri temaslar çerçevesinde Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Shakhrat Nurishev, Merkez Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Konstantin Petrov ve Nur-Sultan Vali Yardımcısı Baktiyar Maken ile müşterek araya gelmişti.

Heyet, bire müşterek sürede seçime eklenmiş olan 5 politik partinin ( Nur Otan, Ak Yol Demokratik Partisi, Kazakistan Halk Partisi, Auıl (Köy) Halk-Demokratik Partisi, Adal (Dürüst) Partisi) temsilcileriyle de intihap kampanyası, medyaya erişim, intihap sistemi, yasalı söve kabilinden mevzulara bağlı görüşmelerde bulunmuştu.

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, iktidardaki Nur Otan Partisinin oyların yüzdelik 71,9'unu alarak birinci, Ak Yol Demokratik Partisinin yüzdelik 10,95 ile ikinci ve Kazakistan Halk Partisinin yüzdelik 9,10 ile üçüncü bulunduğunu açıklamıştı.

Auıl (Köy) Halk-Demokratik Partisi yüzdelik 5,29 ile Adal (Dürüst) Partisi yüzdelik 3,57 ile parlamentoya dönüşmek düşüncesince lazım yüzdelik 7 engelini geçememişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul