Türk siyasetçiler AP'ye girmek için mücadele veriyor

BULGARİSTAN'da üyelerini çoğunlukla Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ile Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST), 26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için yoğun bir kampanya yürütüyor.

Türk siyasetçiler AP'ye girmek için mücadele veriyor

Bulgaristan'da 26 Mayıs günü yapılacak AP seçimleri için üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu HÖH ve DOST, 17'şer adayla seçimlere girdi. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ile DOST Genel Başkanı Lütvi Mestan, seçimler için propaganda çalışmalarını sürdürüyor. AP'de 17 sandalyesi bulunan Bulgaristan'da, seçimlere 13 siyasi parti, 8 ittifak ve 6 bağımsız aday katılıyor. 

Bulgaristan'da GERB ve BSP'den sonra ülkede 3'üncü parti konumunda bulunan ve AP'de 4 Milletvekili ile temsil edilen HÖH, seçimler için de adaylarını 'Biz gençlere yatırım yapıyoruz' sloganıyla tanıtıyor. Adayların yaş ortalaması 30 olan HÖH'ün listesinin başında partinin lideri Mustafa Karadayı, ikinci sırada ise parti seçmenleri arasında, 'otorite kazanmış başarılı politikacı' olarak tanıtılan medya patronu Delyan Peevski bulunuyor. AP seçimlerine, 'AB'nin önümüzdeki 10 yılda rotasını belirleyecek önemli seçimler' gözüyle bakan HÖH'ün lideri Mustafa Karadayı, seçim kampanyalarında 30 yıl önce Türk ve Müslümanlara uygulanan asimilasyon kampanyasını dile getiriyor. 

KARADAYI: AVRUPA'DA NEFRET SİYARETİ, IRKÇILIK MODA OLDU

Bulgaristan'daki asimilasyon olaylarının 30'uncu yılı olduğunu hatırlatan Karadayı, "1989 yılında biz, Bulgaristan'da asimilasyon politikasına karşı olarak Mayıs ayında protestolara çıktık ve şehitlerimiz oldu. Bu yıl Avrupa Parlamentosu seçimleri Ramazan ayında yapılıyor. Seçimler biraz Ramazana benziyor. Bir ay seçim kampanyası var. Ondan sonra seçimlerde zafer bayramı gelir. Ramazan ayımız var, tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin, Ramazan sonunda da bayram gelir. İnşallah bizim için bu seçimler bayram olacaktır. Neden? Çünkü Avrupa'da nefret siyaseti, ırkçılık, milliyetçilik moda oldu. Bu siyaseti durdurmamız gerek. Bu siyasetin durdurulması için bizim de katkımız olması gerekir. Ama aynı siyaset Bulgaristan'da da var. Bugün Bulgaristan'da ırkçılar iktidarda. Neden iktidarda? 2017 genel seçimlerde bazı regeneratlar, bazı partiden atılmış kişiler bazı insanların kafasını karıştırdı ve insanların oyu boşa gitti, 100 bin oy boşa gitti. Böylece milliyetçiler, ırkçılar iktidara geldi" dedi.

DOST, ULUSAL AZINLIK STATÜSÜ İSTİYOR

AP seçimlerinde Türk ve Müslüman adaylara geniş yer veren DOST, seçim çalışmalarını Türk ve Müslümanların 'Ulusal Azınlık Statüsü' için imza kampanyası ile sürdürüyor. DOST Genel Başkanı Lütvi Mestan, 1989 yılına kadar ülkedeki Türk ve Müslümanların isimlerinin değiştirilmesine yönelik asimilasyon kampanyasının yeniden yaşanmaması için başlattıkları 'Ulusal Azınlık Statüsü' kampanyasında 10 binden fazla imza topladıklarını söyledi. Mestan, şöyle dedi: "Amacımız genelde Bulgaristan'da yaşayan 1.5 milyon Türk, Pomak, Müslüman toplumu için Bulgaristan devleti tarafından resmi şekilde milli azınlık statüsü kazanmasıdır. Biz bu amacımız için seçmenimizden destek istiyoruz. Bu amaçla ilgili bir ay önce bir imza kampanyası başlattık. Bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişi 'evet' oyuyla imzasını verdi. Nedeni de çok basit, milli azınlık statüsü kazandığımızda geçmişte yaşadığımız zorla isim değiştirme olaylarını, o acı günleri artık hiç yaşamamız mümkün olmayacak. Güzel Türkçe anadilimizi de ders müfredatının A bölümünde, Bulgarca ile eşit halde okuma hakkını kazanmış olacağız. Gerçek kahraman, 23 yıl bizim dilimiz, dinimiz için komünist rejimin hapislerinde çürüyen Nuri Adalı'nın yolunda yürüyeceğiz dedik. Bu yolda yürümeye devam ediyoruz. Bu mesajlarımız seçmenlerimizin kalbinden geçecek ve umarım güzel bir başarıyı 26 Mayıs'ta elde edeceğiz."

DOST'un AP seçimlerindeki birinci sıra adayı Bülent Hasanov,  DOST ile seçimlere katılmakla, kendi kültür, dil ve geleneklerini geliştirecek bir ortam bulduğunu söyledi.  Listede ikinci sıradan aday olan işadamı Üzcan Turgut Adalı da Bulgaristan'da komünizm rejiminin en büyük muhaliflerinden biri olan ve 'Bulgaristan'ın Nelson Mandela'sı' olarak tanınan Nuri Adalı'nın torunu. Üzcan Adalı, DOST'un  AP seçimlerindeki sloganının 'Avrupa Yolunda - Nuri Adalı'nın izinde' olduğunu söyledi.

Bu arada DOST'un astığı bazı afişlerin, kimliği belirsiz kişiler tarafından yırtıldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı