TÜRKİYE-AZERBAYCAN-PAKİSTAN ÜÇLÜ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI'NDA DİYALEKT MEVZULAR ELE ALINAC

Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Keşmir meselesine ilişkin yaklaşımları baştan dile gelmek düşüncesince ehemmiyetli müşterek okazyon sunduğunu söyledi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-PAKİSTAN ÜÇLÜ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI'NDA DİYALEKT MEVZULAR ELE ALINAC
İslamabad

Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul, 13 Ocak'ta yapılması planlanan Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alınacak konulara, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pakistan'daki temaslarına ve dü dünya arasındaki ilişkilere müteallik AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin türlü ülkelerle müselles ve kuartet mekanizmaları baş döndürücü kesif biçimde kullandığını tamlayan Yurdakul, "Sayın Bakanımızın Pakistan’ı ziyaretinin dü boyutu olacak. Birincisi, düet ziyaretler gayr de Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı. Türkiye Maarif Vakfının (TMV) buradaki statüsünü hâlâ konkre temellere kavuşturan müşterek anlaşmanın da bundan sonra hazırlıklarının sonuç etabına gelindi, ziyarette onu da imzalamış olacağız." diyerek konuştu.

Yurdakul, buradaki görevin Pakistan ve Azerbaycan ile diyalekt gelişmelerin değerlendirmesinin yapılması olduğuna dikkati çekerek, şöyleki bitmeme etti:

"Üç ülkenin kişi arasındaki ilişkileri elbette geliştireceğine, birbirlerinin gönül rahatlığı karşıya bulunduğu aut siyasa hikayelerinde çapraz ve müselles şekilde sağladıkları desteğin ne biçimde bitmeme edeceğine müteallik düşünce alışverişinde bulunmak. Pakistan geçerken yıl yaşanmış bulunan Yukarı Karabağ bağlamındaki gelişmeler çerçevesinde siyaseten Azerbaycan’ın baş döndürücü çelimli biçimde beraberinde durmuş ve obstrüksiyon altındaki toprakların kurtarılması sürecinde Azerbaycan’a ehemmiyetli dayanaklık buyurmak sağlamıştı. Ülkem yerine da Pakistan’a bu duruşu düşüncesince teşekkürname buyurmak istiyorum."

İlk toplantının 2017'de Bakü'de gerçekleştirildiği ve ikinci toplantının geç yapılmasının hususi müşterek nedeni olup olmadığına bağlı ise Yurdakul, "Toplantının gecikmesinin hususi müşterek nedeni yok. Üç ülkenin dışişleri bakanlarının da gündemleri sonuç basamak yoğun. Azerbaycan, kişi topraklarının işgalden kurtarılması düşüncesince ehemmiyetli müşterek diplomatik ve askeri güç içine girmişti. Bu çeşit kılgı gerekçelerden meydana gelen müşterek açıklık he fakat buna apayrı müşterek ağıt yüklenmesi akıllıca olmayacaktır." diyerek konuştu.

"Türkiye'nin Keşmir meselesindeki tutumu belli"

Yurdakul, toplantının Keşmir meselesinin ele katılması düşüncesince ehemmiyetli müşterek okazyon sunduğuna ayraç ederek, "Keşmir konusu, arsıulusal camianın da baş döndürücü derinlemesine süredir gündeminde. Özellikle (Cammu Keşmir'in hususi statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos) 2019’dan ahir gelişmeler bağlamında da baş döndürücü hâlâ derin biçimde ilişik devletlerin ve arsıulusal firmaların gündemlerinde arazi alıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Keşmir mevzusundaki tutumunun mahsus bulunduğunu dile getiren Yurdakul, "Bu mevzuda orada ağırbaşlı müşterek dava bulunduğunu değme fırsatta gündeme getiriyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, dü dünya ortada organizasyon edilebilecek müşterek diyalog kararında ve elbette orada yaşayanların da düşünce ve beklentileri dikkate kırılmak gibi barışçıl yollardan müşterek çözümü destekliyoruz. (Türkiye'nin) Uzun senelerdir ve çelimli biçimde seslendirdiği düşünce budur. Bu toplantı, lazım Azerbaycan’ın lazım Türkiye’nin bu konudaki yaklaşımlarını müşterek el hâlâ dile sağlamak düşüncesince ehemmiyetli müşterek okazyon dokuma edecektir." dedi.

Yurdakul, "Bizim çağrımız; dü dünya ortada barışçıl yollarla ve diyalog çerçevesinde aralarındaki Keşmir müdahale dört başı mamur hastalıkların masaya yatırılması ve bu surette çözümüne himmet sarfiyat edilmesi. Bu doğrultuda Türkiye'ye müteveccih müşterek arttırma gayret, uzlaştırıcılık yahut güzel düşünce rolü düşünüldüğü takdirde ego makamlarımızın bunu müspet biçimde değerlendireceklerini düşünüyorum." diyerek konuştu.

Diyalog çağrılarına değme dü ülkeyle de bulunan güzel düzeydeki ilişkileri çerçevesinde bitmeme ettiklerinin altını çizen Yurdakul, "Çünkü biz, Keşmir’deki mevzunun dört başı mamur Güney Asya’nın sulh ve istikrarının uğrunda ağırbaşlı müşterek bariyer dokuma ettiğini düşünüyoruz. Bu engelin ortadan kaldırılmasıyla Güney Asya’da baş döndürücü hâlâ katı temellere mebni iş birlikleri ilerletilebilir. Biz bu kanaatteyiz." ifadelerini kullandı.

"Pakistan ile ilişkilerimizde ticari ebat geride kaldı"

Yurdakul, Pakistan ile Türkiye'nin eş çekirdeksel tabanca geliştireceğine müteallik arsıulusal basında çıkan iddialarla ilişik şunları söyledi:

"Türkiye’nin arsıulusal silahsızlanma, silahların yayılmasının önlenmesi çerçevesindeki fariza ve yükümlülükleri her insanın malumudur. Üye olduğumuz arsıulusal kuruluşlar, arsıulusal politikalarımız bellidir, Pakistan’ın da bu çerçevedeki tutumu ve yaklaşımı bellidir. Biz, arsıulusal yükümlülüklerimiz çerçevesinde dünyanın hâlâ barışçıl, çekirdeksel silahların yayılmasının önlendiği müşterek dünyaya kavuşulmasını imge ve dilek ediyoruz."

İki dünya arasındaki ilişkilerin bayağı müşterek alışveriş olmadığının altını çizen Yurdakul, "Bizim Pakistan’la ilişkilerimiz müşterek ilişkiden baş döndürücü hâlâ ötesi. Aramızda yüzyıllara ve toplumsal temellere raci çelimli bağlar var. Gayretimiz, bu bağların geliştirilmesi yönünde. Siyasi ilişkilerimiz tam seyrediyor. Son senelerde bu politik ilişkilerin de ehemmiyetli müşterek girdisi şekilde defans endüstri dalında baş döndürücü ehemmiyetli iş birliklerini başlatmış bulunuyoruz ve bitmeme ettiriyoruz." diyerek konuştu.

Yurdakul, ilişkilerde ekonomide katedilmesi müstelzim mesafeler bulunduğuna özen çekerek, şunları kaydetti:

"Bu ilişkilerin az buçuk bağıl geride küsurat ayağı ticari boyut. Bu çerçevede ticaretin artırılması, envestisman ilişkilerinin geliştirilmesi hikayelerinde apayrı ne adımlar atılabilir? Hükümetlere sakıt nedir? İki yan da bunun farkında ve girişimcilerimiz, tecim insanlarımızın önünü ayırmak düşüncesince gayretler sarfiyat etmeye kararlı."

İki dünya ortada tecim anlaşması yapılmasının iktisadi ilişkileri geliştireceğini yineleyen Yurdakul, "Türkiye ile Pakistan ortada hâlâ müşterek tecim anlaşması yok. Bu anlaşmanın tamamlanması düşüncesince dü yan da gayretlerini sürdürüyor. Bu ziyarette buna yeni müşterek ivme sağlanması düşüncesince inşallah ehemmiyetli müşterek heveslendirme unsuru olacaktır." dedi.

Yurdakul, Karaçi'de yeni başkonsolosluk binasının tamamlandığını hatırlatarak, "Resmi açılışını Sayın Bakanımızın katılımlarıyla yapmayı öngörüyoruz. Bunun sembolik önemi de baş döndürücü büyük. Türkiye’nin en iri konsoloshane binalarından müşterek tanesini Karaçi'de açmış olacağız. Bu da Pakistan’a verdiğimiz değerin ehemmiyetli müşterek işareti olacak." diyerek konuştu.

"Pakistan tarafının avantaj bulunduğunun farkına varması lazım"

Yurdakul, Lahor'da Türk şirketleri ile Lahor Atık Yönetimi Şirketi (LWMC) ortada yaşanmış bulunan anlaşmazlığa da değinerek, "Bu meseleyi tığ de esasen bu yana lazım Pakistan makamlarıyla lazım şeriklik temsilcileriyle baş döndürücü DOĞRU biçimde ele alıyoruz. Hukuki müşterek sürece taşındığı düşüncesince mesele, ihtimal baş döndürücü müşterek tomar kıymetlendirme etme olanağı olmayacaktır ama şu kadarını bildirmek bence nasfet icabı, Türk şirketlerinin Pakistan’da bulunmaları, Pakistan devleti ve halkı itibarıyla baş döndürücü ehemmiyetli müşterek kazanımdır." dedi.

Pakistan'da baş döndürücü ehemmiyetli Türk şirketlerinin yatırımları, işleri ve temsilciliklerinin bulunduğunu anımsatan Yurdakul, "Bu, Türkiye’nin iş insanlarının da Pakistan’a verdiği değerin, kıymetin ve elbette ki buradaki olanakların değerlendirilmesi anlamındaki girişimlerinin konkre müşterek ispatıdır. Ancak kendiliğinden bu müşterek tane cepheli müşterek proses değil. Pakistan tarafının da Türk iş insanlarının burada bulunmasını, bu dünya düşüncesince baş döndürücü ehemmiyetli müşterek avantaj bulunduğunun farkına varması lazım." ifadelerini kullandı.

Yurdakul, Pakistan'ın Türk şirketlerinin buradaki varlıkları düşüncesince beledi kavait ve mevzuat çerçevesinde yapabildiklerinden hâlâ fazlasını yapması gerektiğine ayraç ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Böyle müşterek düzlem olursa bundan hem Türk şirketleri bununla beraber Pakistan tarafı ve Pakistan halkı çıkar sağlayacaktır. Biz esasen bu yana bu işlerin çapraz danışmalar kanalıyla suhuletle çözülmesi anlamında müşterek vakfe sergiledik. Hala bu duruşumuzu koruyoruz. Umarım ki dava hâlâ müşterek tomar büyümeden çapraz sağgörü ve danışmalar kanalıyla dü yan mahsus müşterek noktaya gelir. Çünkü ilişkilerimizin doğasına ve dokusuna baş döndürücü yaraşıksız müşterek gelişmeler silsilesi olmakta bu."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1