TÜRKİYE İLE PAKİSTAN'IN EŞ PARADİGMA GİRİŞİMİ 'TÜRKİ LALA'NIN SENARYO EMEKLERİ BAŞLA

Tekden Film Yönetim Kurulu Başkanı Tekden, Pakistan ile Türkiye'nin beraberce yaşama geçirmeyi düşündüğü "Türki Lala" dizisinin senaryo çalışmalarının başladığını ve muktezi altyapının hazırlanmasının arkası sıra çekimlere başlayacaklarını söyledi.

TÜRKİYE İLE PAKİSTAN'IN EŞ PARADİGMA GİRİŞİMİ 'TÜRKİ LALA'NIN SENARYO EMEKLERİ BAŞLA
İslamabad

Pakistan ile Türkiye ortada kuma kol ve film projelerini ahbaplık etmek kıl payı beraberindeki heyetle Pakistan'a mevrut Kemal Tekden, dü ülkenin kuma girişimiyle yapılması planlanan Türki Lala ve değişik planlara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Tekden, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın menfaatlerini makamında ağırladığını belirterek "(Başbakan Han) Gerek Diriliş Ertuğrul gerekse Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisi açısından salık mektubu durumunda bazısı laflar söylemiş ve ölçüm duygularını dile getirmişti. Bundan çevre namına teşekkürname ettik. Gerçekten toplumlar arası ilişkilerde, bu cins dizilerin baş döndürücü henüz şişman kâr verdiğini biliyoruz." ifadesini kullandı.

Söz konusu dizilerin, Pakistan’da beklediklerinin baş döndürücü üstünde müşterek onama gördüğüne ayraç fail Tekden, şöyleki bitmeme etti:

"Sadece Pakistan değil Hindistan’daki Müslümanlar ve Bangladeş’te de ayrımsız izlenme oranına ulaşıyor. Birbirini dost ve gün donanması bulunan toplumların, bu kültürel atmosferi henüz elleme kullanmaları gerekiyor. Bu bakımdan Pakistan’a çağırma edildik ve baş döndürücü dobra karşılandık. Bizden bu dostluğu pekiştirecek yapımlar beklediklerini söylediler. Biz de bunun düşüncesince buradayız."

"Senaryo emekleri başladı"

Türki Lala'nın senaryo çalışmalarına başladıklarını aktaran Tekden, "(Dizinin) Altyapısı oluşturulacak ve henüz sonraları da inşallah çekimleri başlayacak. Büyük miktarda çekimleri Türkiye’de düşünüyoruz fakat oyuncular, Türk ve Pakistanlı şekilde dü taraftan da olacak. Çok fevk nitelik müşterek kol olacak sanarak düşünüyoruz." sanarak konuştu.

Tekden, Başbakan Han ile meydana gelen toplantıda, Türkiye ile Pakistan arasındaki kuma zamanı bağları ve bu bağların nereden geldiğini dünkü nesillere aktarma etmek icap ettiğini dediğini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türki Lala projesinde madun ana kara Müslümanlarının lazım maddesel gerekse tinsel desteğinin elbette gerçekleştiğini söylemeye çalışacağız. 'Türki Lala' dediğimiz Abdurrahman Peşaveri Pakistanlı. 1. Dünya Harbi'ne ve Çanakkale Savaşlarına katılıyor, Milli Mücadele'de arazi alıyor, müşterek müddet sonraları Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi oluyor. Çok şişman destekleri oluyor. Kendisini Türk hissediyor."

Bu dizinin dü diyar arasındaki dostluğu pekiştirmede ehemmiyetli müşterek görevi olacağına dikkati çekici Tekden, şunları söyledi:

"Bunu kılıç lazım Pakistan’da lazım Türkiye’de aktarabilirsek 'Türk-Pakistan dostluğu açısından baş döndürücü şişman müşterek kâr oluşturmuş oluruz.' sanarak düşünüyoruz. Burada da düşüncemiz onama gördü. Başka planlar de mevcut fakat geçmiş aşamada bu plan bizim düşüncesince önemli. 'Türki Lala' demek, 'Türk ağabey' demek. Abdurrahman Peşaveri o derece kendisini Türklerle baş başa hissediyor ki etrafındakiler namına 'Türk ağabey' sanarak seslenme ediyor."

Tekden, gittikçe değişik ülkelerle de kuma kol projeleri üretebileceklerini fakat şu anda en gerçek teklifi Pakistan’dan aldıklarını vurgulayarak "Burada da öz memleketimizdeki kabil karşılandık. Gerçekten baş döndürücü dobra ağırladılar. Diriliş Ertuğrul’un fevk düzem mevki yetkililerinden sokaktaki vatandaşa derece burada ne derece sevildiğini gördük." dedi.

"Türkiye'yi beklenti görüyorlar"

"Diriliş Ertuğrul" ve "Kuruluş Osman" dizilerinde Abdurrahman Gazi'yi canlandıran aktör Celal Al, Pakistan'daki birlik hukukunun baş döndürücü değişik bulunduğunu anlattı. Al, Pakistan ile Türkiye ortada kestirmece 5 bin kilometre bulunduğunu fakat bu toprakların lisan coğrafyası bulunduğunu belirterek "Şu anda kendimi Ankara’da, Bursa’da, İstanbul’daymış kabil hissediyorum. Çok hamam ve içten müşterek ortam. Buradaki kardeşlerimiz bize, İslam ve ehli sünnet duyguları üstünden bağlılar. Bu baş döndürücü hususi müşterek duygu." dedi.

Sokakta yürüdüklerinde halkın kendilerine aktör şekilde değil baş döndürücü değişik ve ağırbaşlı misyonlar yükleyerek seslenme ettiğini aktaran Al, şöyleki konuştu:

"Mutlu oluyoruz fakat müşterek taraftan da utangaç oluyoruz. Biz, onların bizleri koydukları o makamlarda değiliz. Türkiye’yi beklenti görüyorlar, imge görüyorlar. 'Türkiye, Türkiye’den büyüktür' terimini burada baş döndürücü elleme görüyoruz. Dizilerin ve filmlerin, halkların, toplumların birbirlerine kenetlenmesinde ne derece ehemmiyetli müşterek görevi bulunduğunu görüyoruz ilkin elleme işlendiği vakit. Pakistan'da tarifsiz havas içerisindeyiz, çelimsiz müddet sonraları ayrılacağımıza üzülüyorum. Buradaki şahıslarda ümmet bilinci baş döndürücü farklı. İnsanlar, çabucak bizi aktör ve aktör şekilde görmüyor, gençlerin ümidi şekilde görüyor. Gençlerin öz kişiliğinin oluşturulmasında Ertuğrul Gazi ve Alplerinin baş döndürücü ehemmiyetli müşterek işlev üstlendiğini söylüyorlar."

"Pakistanlılar ile aramızda çağ kardeşliği var"

Başbakan Han kabilinden ağırlandıklarına yer veren Al, "Başbakan Han, baş döndürücü edibane ve rikkatli müşterek insan. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sonraki kardeşi." dedi. Al, başşehir İslamabad'ın arkası sıra Lahor'u görüşme edeceklerini dile getirerek şunları aktardı:

"Lahor, benim düşüncesince baş döndürücü özel. Hakkında kitaplar okudum, anılar dinledim. 1915 Çanakkale Harbi başlamış olacağı devir Pakistan'ın Mehmet Akif Ersoy’u Muhammed İkbal, Lahor’daki şişman caminin avlusunda akşam rüyasında Peygamber Efendimizi gördüğünü ve Çanakkale’deki kardeşlerimize iane etmeleri icap ettiğini anlatıyor. Bu baş döndürücü dobra müşterek şey. Bu insanlar, bizim dedelerimize harp vaktiyle öz tekaüt zamanlarında iane gönderiyor. Parası sıfır Lahorlu müşterek avrat emzirdiği evladını varlıklı birisine satıp, parasını Çanakkale’ye gönderiyor. Bu hissiyata hakkıyla müstahak olmamız lazım. Pakistanlılar ile bizim aramızda çağ kardeşliği var. Bu esirgemez bireylere vefa borcumuz var. Gönlümüz müşterek taraftan da buranın sınırı bulunan Hindistan Müslümanlarıyla, Keşmir’deki Müslüman kardeşlerle, Doğu Türkistan, Myanmar, Burma, Bangladeş, Suriye, Irak, Kerkük, Filistin şu demek oluyor ki halis muhlis bu mazlum coğrafyalar, gadir altında bası altında bulunan coğrafyalarla."

Al, dü diyar arasındaki kardeşliğin nişanesi şekilde Çanakkale şehitlerinin yatmış bulunduğu şehitlik ile Mehmet Akif Ersoy'un kabrinden aldıkları toprakları, Türk bayrağına sarılı müşterek cıncık şişede Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan Han'a sunma ettiklerine ayraç etti.

Her dü mevki büyüğünün de baş döndürücü etkilendiğini dile getiren Al, "Kardeşlik bağlarımızın baştan kuvvetlenmesi hesabına geçmiş hars adımını bu biçimde atmayı istedik." dedi.

"Diriliş Ertuğrul'dan baş döndürücü etkilendim"

Türk kadrosunun Pakistan'daki bağlantılarını sağlayıcı Pakistanlı Kaşif Ensari de dü diyar ortada yapılması planlanan Türki Lala'nın, Tekden Filmin Diriliş Ertuğrul'daki şişman başarısından esinlendiğini söyledi. Ensari, milyonlarca insanoğlunun bulunduğu kabil kendisinin de Diriliş Ertuğrul hayranı bulunduğunu belirterek diziden baş döndürücü etkilendiğini ve yapımcılarıyla görüşmeye değişmeyen verdiğini anlattı.

Tekden Film Yönetim Kurulu Başkanı Tekden'e ulaştığını dile getiren Ensari, telefon konuşmasında, dü diyar ortada ne cins kuma planlar yapılabileceğine ilişkin görüştüklerini, bunun arkası sıra Pakistanlı aktör ve arkadaşı da bulunan Adnan Sıddıki ile Türkiye'ye görüşme belirtti. Bu ziyarette "Türki Lala" projesinin ortaya çıktığını aktaran Ensari, projenin dü ülkenin de çıkarlarına olacağını kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1