TÜRKİYE MAARİF VAKFI 2023'TE PAKİSTAN'DA 17 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Osman Nuri Kabaktepe, 2023'te Pakistan'da bulunan mektepli kapasitesini 5 bin artırarak 17 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

TÜRKİYE MAARİF VAKFI 2023'TE PAKİSTAN'DA 17 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI HEDEFLİYOR
İslamabad

Pakistan'ı görüşme fail Kabaktepe, TMV'nin Pakistan'daki faaliyetleri, ayrımlı ülkelerdeki emekleri ve doğacak yıllardaki hedeflerine değgin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kabaktepe, Pakistan’da 10 ayrımlı kentte çalıştıklarını; 27 yerleşke ve 12 binin üstünde öğrencileri bulunduğunu belirterek "Pakistan içinde de şişman pedagoji bilimi sistemlerinden birisiyiz. Pakistan başkaca TMV içindeki en şişman yapılardan birisi. 2023’te Pakistan’da 12 şehir, 17 bin mektepli ve 35 yerleşke misyonumuz var." dedi.

TMV kendisine 67 ülkede çalışkanlık yürüttüklerini tamlayan Kabaktepe, "Bu 67 ülkenin 42'sinde meslek çalışmamız var. Geri küsurat gayrı devletlerde de gine pedagoji bilimi merkezli ayrımlı çalışmalarımız mevcut. Söz konusu 42 ülkede ise 330’un üstünde okulu yönetiyoruz. Dünya genelinde 40 binin üstünde öğrencimiz mevcut. Bu haliyle TMV 4 sene içinde evren genelinde pedagoji bilimi faaliyetleri örümcek kurumsal müşterek yapıya ve Türkiye’nin pedagoji bilimi köprüsüne dönüştü." niteleyerek konuştu.

Kabaktepe, TMV'nin kuruluşundan beri devraldığı okulların yanında 100'ün üstünde okulu da sıfırdan açtığına dikkati çekerek "TMV kendisine 2023’e geldiğimizde hayattaki 100 ülkede pedagoji bilimi faaliyetlerine başlamayı planlıyoruz. Bunlar fizibiliteleri yapılmış, üstünde çalışılmış ve bu vesileyle ortaya konmuş hedefler." ifadelerini kullandı.

"Hindistan, Endonezya ve Malezya'da iktisap etmek istiyoruz"

2023’e denli 33 acemi ülkede faaliyete geçmeleri icap ettiğinin altını çizen Kabaktepe, "Bu devletleri tığ her seçmiyoruz. Bir planlamamız var. Bu açıdan 2023’e denli Hindistan bizim iktisap etmek istediğimiz ülkelerden müşterek tanesi. TMV’nin olması müstelzim ülkelerden birisi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) zımnında bazısı aksamalar tabii oldu. Ancak tığ bunu on paralık yaşamamış kabil çalışacağız. Endonezya, Malezya ve Hindistan'da 2023’e denli olacağız." dedi.

TMV’nin odağının düzentileme piyasası kendisine pedagoji bilimi ve bu eğitimin öznesinin de insanoğlu bulunduğunu vurgulayan Kabaktepe, "Eğitim odaklı insanoğlu özneli müşterek çalışkanlık planımız var. Bin salname Anadolu kültür geleneğinden hareketle açılan pedagoji bilimi birikimini topu topu evren ile paylaşarak pedagoji bilimi merkezli insanoğlu odaklı müşterek düzentileme gerçekleştiriyoruz. Hem kişi ülkesine hem dünyaya hem kainata ve topu topu varlıklara yararlı olabilecek güzel insanoğlunun ortaya çıkmasına yardım sunmaya çalışıyoruz. Yani güzel müşterek matematisyen ama güzel müşterek insan. İyi müşterek hekim ama güzel müşterek insan. İyi müşterek futbolcu, artist ama güzel müşterek insan. TMV, hayattaki sulh ortamına yardım sunacak güzel insanoğlunun ortaya çıkabilmesi düşüncesince müşterek efor sarfiyat ediyor." niteleyerek konuştu.

"1000 ecnebi öğrenciye Türkiye'de burs sağladık"

Kabaktepe, TMV'nin elden emlak haricinde pedagoji bilimi vermediğini, ecnebi öğrencilere de Türkiye'de okumaları düşüncesince burs sağladığını vurgulayarak "TMV kişi olanaklarıyla emlak dışından öğrencilerin burslu kendisine Türkiye’de pedagoji bilimi almasını da sağlıyor. Bu kapsamda 1000’e andıran mektepli Türkiye’de darülfünun eğitimlerini almaya başladı. TMV başkaca ülkemizin hayattaki ecnebi öğrencilerin kıraat etmek düşüncesince geldiği müşterek pedagoji bilimi üssü durumuna gelmesine yardım sağlıyor." değerlendirmesini yaptı.

Kovid-19 zımnında evren genelinde okulların kapatıldığına ve devir içi tahsile geçildiğini hatırlatan Kabaktepe, "TMV lazım Pakistan’da gerekse ayrımlı devletlerde açıktan tahsile çabuk müşterek halde geçti. Vakfımız bulunmuş olduğu devletlerin teknolojik altyapısını en çabuk halde kullanarak ehemmiyetli müşterek pedagoji bilimi süreci yürüttü. Bu çabuk intikal yardımıyla Pakistan’da tığ mektepli kaybı yaşamadık. Okulumuz on paralık kapanmamış kabil çalıştık." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1