TWİTTER'IN 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TARAFSIZLIK' PROPAGANDASI TOPTAN ÖLÇEKTE AĞIZ DALAŞI KON

Twitter'ın, ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kalımlı adına askıya alması, firmanın tamamen propagandasını meydana getirdiği "ifade özgürlüğü ve tarafsızlık" politikalarının hakikatı yansıtıp yansıtmadığı tartışmalarını yanında getirdi.

TWİTTER'IN 'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TARAFSIZLIK' PROPAGANDASI TOPTAN ÖLÇEKTE AĞIZ DALAŞI KON
Ankara

ABD merkezli içtimai iletişim araçları platformu Twitter'ın ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını kalımlı kendisine askıya almasının peşi sıra dünyanın gündemine oturması, Twitter'ın tamamen propagandasını meydana getirdiği "ifade özgürlüğü ve tarafsızlık" politikalarının doğruyu yansıtıp yansıtmadığı tartışmalarını da birlikte getirdi.

Mart 2006'da Jack Dorsey ve arkadaşları kabilinden kurulan içtimai iletişim araçları platformu Twitter, kestirmece 88,7 milyon takipçi sayısına vasıl Trump ile ABD riyaset seçimleri süresince yaşamış bulunduğu çekişmeler ve sonuç kendisine Trump'ın hesabını kalımlı kendisine askıya almasıyla dünyanın gündemini çalışır etti.

Küresel ölçekte yaşanmış bulunan bu kesinleşmemiş sürecin peşi sıra içtimai iletişim araçları kullanıcıları, Twitter az daha muhtemelen ortak güce ehil içtimai iletişim araçları şirketlerini, "devlet dışı oyuncu olma" ve "sansürcülük"le suçluyor.

Şirket, sitesinde arazi düzlük "İfade özgürlüğünü korumak için çaba sarfediyor ve evren genelinde her insana açıkça sohbetlerin sağlığını koruyoruz." misyonuyla akım etmiş bulunduğu iddiasında bulunurken Trump ilkin peyda etmek az daha değişik devletler ve şahıslar bazında ortaya koyduğu mütereddit tutumlarla "herkes düşüncesince anlatım özgürlüğü" söylemine röfle düşürüyor.

Trump'ın hesabının askıya alınmasının peşi sıra Twitter'ın kararını kınayan Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, hiç kimseye hakeza ortak sıkı denetim uygulanamayacağını ve kimsenin elinden Twitter'da paylaşımda bulunma hakkının alınamayacağını belirtti.

Kuzey Carolina Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümünden Shannon McGregor da Twitter'ın bunu ABD'nin dünkü başkanı seçilen Joe Biden yönetiminin gözüne tahavvül etmek amacıyla meydana getirdiği görüşünü paylaştı.

Trump'ı destekleyen aşırı sayıda erkek de Twitter'ın bahis konusu sonucuna tepkime gösterdi.

Öte yandan, kimi içtimai iletişim araçları platformlarını tiksinti söylemleri ve ayrımcılığı yaymakla eleştiren insanoğlu hakları liderleri ise Twitter'ın Trump'ın hesabını askıya bildirme etme kararını müspet karşıladı.

Twitter'ı en ortak tomar kullanan devletlerin başlangıcında ABD geliyor

Merkezi ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde mevcut firmanın evren genelinde kestirmece 4 bin 800 personeli bulunuyor. Şirketin, kurucusu ve ayrımsız sürede Üst Yöneticisi (CEO) de bulunan Dorsey'in dışında, teknoloji, tasarım, marketing ve mühendislik az daha değişik alanlardan mesul 9 yöneticisi var. Mali İşler Müdürü Ned Segal, Teknoloji Genel Müdürü Parag Agrawal ile Tasarım ve Araştırma Departman Başkanı Dantley Davis firmanın ehemmiyetli yöneticileri ortada gösteriliyor.

Dünya çapında kestirmece 340 milyon kullanıcı sayısına ehil Twitter'ı en ortak tomar kullanan devletlerin başlangıcında ise ABD, Japonya, İngiltere ve Hindistan geliyor.

We Are Social/Hootsuite'in güzeşte sene yayımladığı "Digital 2020" tutanağındaki verilere göre, Twitter, dünyada en ortak tomar beğenilen içtimai iletişim araçları platformları ortada 13. tam arazi alıyor. Twitter, Türkiye'de genel ağ kullanıcılarının en ortak tomar görüşme etmiş bulunduğu siteler ortada ise 5. tam bulunuyor.

Twitter'ın politik muhtevalı anons ve reklamları yasaklayıcı sonucu tartışmalara sebep olmuştu

Twitter'ın kurucusu ve firmanın de CEO'su bulunan ve Trump karşıtı tavırlarıyla bildik Jack Dorsey, 2019'da Twitter'da politik muhtevalı anons ve reklamları yasaklayıcı kararıyla tartışmaların odağı haline gelmişti. Söz konusu kararın, ABD'de 3 Kasım 2020'de meydana getirilen riyaset seçimlerine müteveccih politik kampanya yarışının hızlanmaya başlamış olacağı ortak zamanın öncesinde gelmesi, dikkatleri Dorsey'in hesabına çekmişti.

Öte taraftan Dorsey, ABD riyaset seçimleri öncesinde, ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna'da meydana getirdiği ortak işle ait New York makam gazetesinde piyasaya sürülen haberlerin Twitter'da bloke edilmesinin hata bulunduğunu bildirme etmişti.

Arakan krizine kelimesiz küsurat Jack Dorsey'in Myanmar paylaşımları iri tepkime toplamıştı

Dorsey, 2018'de ise Twitter'dan meydana getirdiği Myanmar paylaşımları zımnında de Arakan krizine aldırmaz kalmakla eleştirilmişti.

Jack Dorsey'nin Twitter hesabından meydana getirdiği "Myanmar banko iyi ortak ülke. İnsanları şenlik meşbu ve yemekler harika. Yangon, Mandalay ve Bagan şehirlerini görüşme ettim. Ülkenin ciharıyek tarafındaki nice manastırı görüşme ettik ve dalınç yaptık." paylaşımı iri tepkime toplamıştı.

Sosyal iletişim araçları kullanıcıları, Dorsey'nin paylaşımına gene Twitter üstünden karşılık vererek onu "Myanmar ordusunun sertliğinden kaçan yüzbinlerce Arakanlı sığınmacıların niteliğine duyarsız kalmak"la suçlamıştı.

Bir içtimai iletişim araçları kullanıcısı, Dorsey'yi "Arakanlılara erinç genosit işleyen ortak ülkeyi görüşme yazar reklamını yapmak"la, apayrı ortak içtimai iletişim araçları kullanıcısı ise "haberlerde yahut özlük platformunda Myanmar hükümeti ve ordusunun Arakanlılara müteveccih işlediği suçlara aldırmaz durmak ve sorumsuzca paylaşım yapmakla" eleştirdi.

Öte yandan, kurucusu bulunduğu Twitter'da, Dorsey'in kişisel hesabı 2019'da hacklenmiş ve hesabından rasist ve disiplinsiz paylaşımlarda bulunulmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1