UKRAYNA STRATEJİK ENDÜSTRİLER BAKANI URUSKİY: TÜRKİYE'YLE KALAN TEŞRİKİMESAİ SEVİMSİZ ÇELİM ADINA ÖNE

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, "Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle küsurat teşrikimesai sevimsiz çelim yerine ilkin önemli." dedi.

UKRAYNA STRATEJİK ENDÜSTRİLER BAKANI URUSKİY: TÜRKİYE'YLE KALAN TEŞRİKİMESAİ SEVİMSİZ ÇELİM ADINA ÖNE
Kiev

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, defans dalında Türkiye-Ukrayna iş birliğini müspet gördüğünü belirterek "Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle küsurat teşrikimesai antipatik kuvvet kendisine başta önemli." dedi.

Ukrayna'da defans teknolojileri ve erdemli uygulayım bilimi geliştirilmesi düşüncesince Temmuz 2020'de kurulan Stratejik Endüstriler Bakanlığının başındaki Uruskiy, Türkiye-Ukrayna defans iş birliğini AA muhabirine değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıllarda dü diyar ortada ilişkilerin gelişmeye bitmeme ettiğini tamlayan Uruskiy, elden 2020'nin ikinci yarısında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'ın Türkiye'ye resmi görüşme gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Uruskiy, başkaca Stratejik Endüstriler Bakanı kendisine kendisinin de dayanıklı baş döndürücü kere Türkiye'ye gidip defans şirketlerinin yetenekleriyle muarefe olanağı bulduğunu belirterek "Bunlar Kiev'in Ankara'yla iş birliğinin geliştirilmesine verdiği hususi önemi göstermektedir." diyerek konuştu.

İlişkilerin elden aykırı resmi ziyaretlerle hudutlu kalmadığına dikkati çekici Uruskiy, "İlişkiler dayanıklı baş döndürücü gayrı bölgede da gelişiyor. Ülkelerimizin yıllık tecim kütlesinin minimum 10 bilyon dolara erişme potansiyeli mevcut ve Ukrayna bu potansiyeli benzeyen sürede gerçekleştirmeye istekli." dedi.

Uruskiy, Kasım 2020'de Şmıgal'ın Türkiye ziyareti kapsamında, düet ticaretin geliştirilmesi hususunda önde mevrut Türk şirketleriyle toplantılar gerçekleştirildiğini anlatarak "Gördük ki Türk tarafı Ukrayna'da yatırımlarını tasarruf etmek ve Ukraynalı üreticilerle ilişkilerini derinleştirmek dair istekli. Biz de Türk şirketlerle aykırı faiz prensibinde iş birliğimizi ihya fırsatları görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Birbirimizi tamamlayarak çağcıl silahlar üreteceğiz"

Uruskiy, defans dalında Türkiye-Ukrayna iş birliğini müspet gördüğünü belirterek "Bu teşrikimesai kuma taraftan bizim düşüncesince güzel kuma tecrübe, mavera taraftan aykırı faiz ve avantaj temeline dayanıyor." dedi.

İki diyar ortada bu bölgede halihazırda imzalanmış dayanıklı baş döndürücü geçim bulunduğunu hatırlatan Uruskiy, şunları kaydetti:

"Mesela Ukrayna şirketleri ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Delta Defence, BAYKAR ve hâlâ dayanıklı baş döndürücü Türk defans şirketiyle canlı kuma biçimde teşrikimesai yapıyor. Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle küsurat teşrikimesai antipatik kuvvet kendisine başta önemli. Bahsetmeden geçemeyeceğim kuma özellik da, son teşrin ayındaki görüşme kapsamında esas Türk defans şirketleriyle de kuma güruh gerçekleştirdik ve görüşmede önemli iş birliğimiz kapsamında dü diyar ortada defans dalında iş birliğinin geliştirilmesindeki şişman gizil vurgulandı."

Uruskiy, defans dalında planlara bağlı dü diyar firmalarının kapasitesinin ince erdemli bulunduğunu aktararak "İlk aşama İHA'lara bağlı istihsal ve tedarik, zırhlı vesait düşüncesince kuvvet ünitesi, türbin, tayyare motoru, füze ile sefine yapımı sahalarında dü diyar şirketlerinin teşrikimesai yapması yahut kuma firmalar kurmaktır. Bu bölgelerde birbirimizi tamamlayarak çağcıl silahlar üretecek ve bu da kuma çıkarımıza olacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

İş birliğinin halihazırda dayanıklı baş döndürücü sonuç verdiğini tamlayan Uruskiy, "Mesela geçtiğimiz günlerde ADA tipi korvetlerin Ukrayna birliği düşüncesince üretimi anlaşması imzalandı. Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimleri doğrultusunda SİHA üretimi kapsamında uygulayım bilimi paylaşımına bağlı anlaşmalar da öncesinde imzalanmıştı. Bu anlaşmalar Ukrayna'da dayanıklı baş döndürücü iş olanağı yaratacağı düşüncesince ülkeye sosyo-ekonomik anlamda da müspet yardımı olacaktır. Özetle, iş birliğimiz ivme kazanıyor ve inanırım ki değerli olacağız." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1