UKRAYNA STRATEJİK ENDÜSTRİLER BAKANI URUSKİY: TÜRKİYE'YLE KÜSURAT TEŞRİKİMESAİ ANTİPATİK KUVVET KENDİSİNE ÖNE

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, "Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle kalan teşrikimesai antipatik çelim namına ilkin önemli." dedi.

UKRAYNA STRATEJİK ENDÜSTRİLER BAKANI URUSKİY: TÜRKİYE'YLE KÜSURAT TEŞRİKİMESAİ ANTİPATİK KUVVET KENDİSİNE ÖNE
Kiev

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskiy, defans dalında Türkiye-Ukrayna iş birliğini müspet gördüğünü belirterek "Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle küsurat teşrikimesai antipatik kuvvet namına başta önemli." dedi.

Ukrayna'da defans teknolojileri ve faziletkâr uygulayım bilimi geliştirilmesi düşüncesince Temmuz 2020'de kurulan Stratejik Endüstriler Bakanlığının başındaki Uruskiy, Türkiye-Ukrayna defans iş birliğini AA muhabirine değerlendirdi.

Geçtiğimiz zamanlarda dü yurt ortada ilişkilerin gelişmeye bitmeme ettiğini tamlayan Uruskiy, çabucak 2020'nin ikinci yarısında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'ın Türkiye'ye resmi görüşme gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Uruskiy, başkaca Stratejik Endüstriler Bakanı namına kendisinin de dayanıklı baş döndürücü defa Türkiye'ye gidip defans şirketlerinin yetenekleriyle muarefe olanağı bulduğunu belirterek "Bunlar Kiev'in Ankara'yla iş birliğinin geliştirilmesine verdiği hususi önemi göstermektedir." niteleyerek konuştu.

İlişkilerin çabucak çapraz resmi ziyaretlerle hudutlu kalmadığına dikkati çekici Uruskiy, "İlişkiler dayanıklı baş döndürücü gayrı bölgede da gelişiyor. Ülkelerimizin yıllık tecim kütlesinin minimum 10 bilyon dolara anlayış potansiyeli mevcut ve Ukrayna bu potansiyeli DOĞRU sürede gerçekleştirmeye istekli." dedi.

Uruskiy, Kasım 2020'de Şmıgal'ın Türkiye ziyareti kapsamında, düet ticaretin geliştirilmesi hususunda önde mevrut Türk şirketleriyle toplantılar gerçekleştirildiğini anlatarak "Gördük ki Türk tarafı Ukrayna'da yatırımlarını tasarruf etmek ve Ukraynalı üreticilerle ilişkilerini derinleştirmek dair istekli. Biz de Türk şirketlerle çapraz kâr prensibinde iş birliğimizi ihya fırsatları görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Birbirimizi tamamlayarak çağdaş silahlar üreteceğiz"

Uruskiy, defans dalında Türkiye-Ukrayna iş birliğini müspet gördüğünü belirterek "Bu teşrikimesai birlikte taraftan bizim düşüncesince güzel birlikte tecrübe, mavera taraftan çapraz kâr ve kazanım temeline dayanıyor." dedi.

İki yurt ortada bu bölgede halihazırda imzalanmış dayanıklı baş döndürücü barışma bulunduğunu hatırlatan Uruskiy, şunları kaydetti:

"Mesela Ukrayna şirketleri ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Delta Defence, BAYKAR ve elan dayanıklı baş döndürücü Türk defans şirketiyle enerjik birlikte halde teşrikimesai yapıyor. Ukraynalı defans şirketlerinin gelişimi düşüncesince Türkiye'yle küsurat teşrikimesai antipatik kuvvet namına başta önemli. Bahsetmeden geçemeyeceğim birlikte bap da, teşrinisani ayındaki görüşme kapsamında gerçek Türk defans şirketleriyle de birlikte derinti gerçekleştirdik ve görüşmede mühim iş birliğimiz kapsamında dü yurt ortada defans dalında iş birliğinin geliştirilmesindeki şişman gizil vurgulandı."

Uruskiy, defans dalında planlara bağlı dü yurt firmalarının kapasitesinin enine boyuna faziletkâr bulunduğunu aktararak "İlk aşama İHA'lara bağlı istihsal ve tedarik, zırhlı vasıtalar düşüncesince kuvvet ünitesi, türbin, tayyare motoru, füze ile sefine yapımı sahalarında dü yurt şirketlerinin teşrikimesai yapması yahut kuma firmalar kurmaktır. Bu bölgelerde birbirimizi tamamlayarak çağdaş silahlar üretecek ve bu da kuma çıkarımıza olacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

İş birliğinin halihazırda dayanıklı baş döndürücü sonuç verdiğini tamlayan Uruskiy, "Mesela geçtiğimiz günlerde ADA tipi korvetlerin Ukrayna birliği düşüncesince üretimi anlaşması imzalandı. Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimleri doğrultusunda SİHA üretimi kapsamında uygulayım bilimi paylaşımına bağlı anlaşmalar da öncesinde imzalanmıştı. Bu anlaşmalar Ukrayna'da dayanıklı baş döndürücü iş olanağı yaratacağı düşüncesince ülkeye sosyo-ekonomik anlamda da müspet yardımı olacaktır. Özetle, iş birliğimiz ivme kazanıyor ve inanırım ki değerli olacağız." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1