UKRAYNA VE MOLDOVA BİRBİRLERİNİN ARAZİ BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEYECEK

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, ülkelerinin birbirlerinin buyruk ve yer bütünlüğünü destekleyeceğini bildirdi.

UKRAYNA VE MOLDOVA BİRBİRLERİNİN ARAZİ BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEYECEK
Kiev

Zelenskiy ve Sandu, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Marinskiy Sarayı'nda gerçekleştirdiği derinti arkası sıra kuma izah yayımladı.

Moldova Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, Moldova halkının "Avrupa seçimini" gösterdiğine nazarıitibar çekilen açıklamada, bu seçimin, dü dünya ortada doğacak vadeden toy hissedar diyaloğun önünü açmış olduğu anlatım edildi.

Açıklamada, Ukrayna ve Moldova'nın arsıulusal ahbaplık ve asliye prensiplerine hürmet gösterdiği vurgulanırken, dü ülkenin arsıulusal şöhretli sınırlarında emir ve yer bütünlüğüne bağlı birbirlerini desteklediklerine nazarıitibar çekildi.

Güneydoğu Avrupa ve Karadeniz'de çapraz iş birliğinin güçlendirilmesinin önemine ayraç edilen açıklamada, bu kapsamda dü ülkenin "Üç Deniz" ve "Doğu Ortaklığı" girişimlerinin parçası olma niyeti vurgulandı.

İki ülkenin AB kusursuz üyelik maksadı

Açıklamada, Avrupa Birliği (AB) kusursuz üyelik maksadı amacında dü ülkenin lehçe iş birliğini açık açık tezyit maksadı teslim edilirken, dü ülke, AB'yi esnetilmiş başıboş tecim bölgesi kapsamında ayrımlı bölgelerde iş birliğini artırmaya çağırdı.

Moldova ve Ukrayna ortada toy sima koronavirüsle (Kovid-19) mücadele, enerji, enfrastrüktür ve ekalliyet hakları sahalarında iş birliğinin geliştirilmesinin önemi vurgulanan açıklamada, büyüklük başkanlarının planların takip edeni düşüncesince faziletli dozaj kurul oluşturmayı kararlaştırdığı bildirildi.

Ayrıca liderler ortada enfrastrüktür dalında iş donanmasına bağlı uzlaşma zaptı imzalandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1