ULUSLARARASI CAMİADAN ETİYOPYA'NIN KARARINA TEPKİ

Etiyopya hükümetinin, ülkede faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler (BM) çalışanı 7 insani yardım görevlisini sınır dışı etme kararına uluslararası camiadan tepkiler geldi BM, Avrupa Birliği (AB), ABD ve Almanya gibi uluslararası kuruluş ve devletler tarafından yapılan açıkl

ULUSLARARASI CAMİADAN ETİYOPYA'NIN KARARINA TEPKİ

BM, Avrupa Birliği (AB), ABD ve Almanya gibi uluslararası kuruluş ve devletler tarafından yapılan açıklamalarda, Addis Ababa hükümetinin kararı kınandı ve sınır dışı etme kararını gözden geçirme çağrısında bulunuldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya hükümetinin BM insani yardım çalışanlarını "kovma" kararı karşısında "şoke" olduğunu belirterek, insani yardım operasyonlarının tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri doğrultusunda yürütüldüğünü kaydetti.

AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, BM'nin insani yardım anlamında önemli bir görev üstlendiğini ve çalışmalarının engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

ABD yönetimi de Etiyopya'nın BM çalışanlarını kovma kararını kınadıklarını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, Etiyopya hükümetinin kararını "ortak vicdana bir leke" olarak nitelendirdi.

Etiyopya'daki yabancı misyonlardan da Addis Ababa hükümetine tepkiler geldi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 01:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1