ULUSLARARASI KIZILHAÇ KOMİTESİ: YEMENLİLERİN ÜÇTE İKİSİ TEMİZ SUYA ERİŞEMİYOR

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Yemenlilerin üçte ikisinin emniyetli ve temiz su ile esenlik hizmetlerinden mahrum bulunduğunu açıkladı.

ULUSLARARASI KIZILHAÇ KOMİTESİ: YEMENLİLERİN ÜÇTE İKİSİ TEMİZ SUYA ERİŞEMİYOR
Yemen

ICRC'nin Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada, "Her üç Yemenliden ikisi temiz su ve asliye esenlik hizmetlerinden yoksun." ifadesine arazi verildi.

Açıklamada, Kovid-19 tehlikesinin bitmeme etmiş olduğu birlikte devirde Yemenlilerin temiz suya erişiminin sağlanmasının rastgele zamankinden elan ehemmiyetli bir vaziyete geldiği vurgulandı.

Yemen'de bitmeme fail çatışmalar yardımıyla şebeke ve su şebekeleri şişman seviyede dokunca görmüştü. Halk, meşrubat temiz suya ulaşmada şişman başağrısı yaşıyor.

Yemen'deki iç harp ve insancasına kriz

Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın buyruk sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler ile hükümete ilişkin güçler ortada çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten buyana başşehir Sana ve birtakımı alanların denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim hükûmeti güçleri ise Mart 2015'ten buyana Husiler'e üzerine Yemen hükümetine dayanak veriyor.

Yemen'de kısaca 5 senedir geçindiren çatışmalarda binlerce insanoğlu hayatını yitirdi. Dünyanın en fukara devletleri ortada arazi meydan Yemen'de iç harp zımnında büyüyen insancasına akse de özlem boyutlara ulaştı.

Birleşmiş Milletler'e uyarınca dünyanın en şişman insancasına krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, 22 milyondan çok insanoğlu desteğe ve korumaya gerekseme duyuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1