ÜRDÜN: İSRAİL, MESCİD-İ AKSA'YA İLİŞKİN BURAK MEYDANI'NDAKİ KAZILARINI HEMEN DURDURMALI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, "Mescid-i Aksa ve çevresindeki hepsi restore ve ihtimam emek harcamaları sadece Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin yetkisindedir." dedi.

ÜRDÜN: İSRAİL, MESCİD-İ AKSA'YA İLİŞKİN BURAK MEYDANI'NDAKİ KAZILARINI HEMEN DURDURMALI
Amman

Ürdün, İsrail'in arsıulusal hukuka ilişkin kalmasını ve Mescid-i Aksa'ya ilişkin Burak Meydanı'ndaki hafriyat çalışmalarına hemen akıbet vermesini istedi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, İsrail'in Kudüs'te kadim beldenin kimliğine dokunmayı durdurması ve doğallığında birlikte değişime gitmemesi çağrısında bulundu.

İsrail'in Doğu Kudüs'te işgalci birlikte kuvvet kendisine olduğunu hatırlatan Fayiz, İsrail'in sorumluluklarına ve arsıulusal hukuka ilişkin kalması icap ettiğini belirtti.

Fayiz açıklamasında "Mescid-i Aksa ve çevresindeki hepsi restore ve görev emekleri sadece Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin yetkisindedir" ifadelerine toprak verdi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi geçmiş meydana getirdiği açıklamada, İsrail'in, nehiy altındaki Doğu Kudüs'te mevcut Mescid-i Aksa'nın güneybatısında toprak meydan Burak (Ağlama) Meydanı'nı Yahudileştirme projeleri dair uyarıda bulunmuştu.

İsrail, 1967'den buyana Burak (Ağlama) Duvarı'nda kontrolü elinde bulunduruyor. Yahudiler, duvarın, Hazreti Süleyman'ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-Makdis'ten kaldığına inanıyor. Ürdün Vakıflar Bakanlığına ilişkin İslami Vakıflar İdaresi ise Batı Duvarı kendisine da bilinen ve Burak Meydanı'nı da içerisine meydan mekanı İslami vakıf sektörü kendisine bildirme ediyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 07:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul