UZMANLARA GEREĞİNCE BU YIL İRAN DÜŞÜNCESİNCE 2020'YE NAZARAN ELAN GÜÇ GEÇECEK

İran uzmanları, 2020 yılını Amerika yaptırımları, suikastler, toy kimse koronavirüs (Kovid-19) ve ciddi kazançlı akse gölgesinde nâkil ülkenin 2021 senesinde elan da zorlanacağını öngörüyor.

UZMANLARA GEREĞİNCE BU YIL İRAN DÜŞÜNCESİNCE 2020'YE NAZARAN ELAN GÜÇ GEÇECEK
Ankara

İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) kabilinden videoteyp konuşma kanalıyla "2020'nin arkası sıra İran" başlıklı ortak açık oturum düzenlendi.

Moderatörlüğünü İRAM Başkan Vekili Hakkı Uygur'un meydana getirdiği panele, İRAM uzmanları Dr. Bilgehan Alagöz, Prof. Dr. Murat Aslan, Hadi Atay, Mehmet Koç, Dr. Turgay tan dil cambazı adına katıldı.

İran aut politikasını değerlendiren İRAM Dış Politika Koordinatörü Dr. Bilgehan Alagöz, Demokrat Parti talibi Joe Biden'in Amerika başkanı seçilmesinin İran bulunan ilişkilerde müspet ortak gaz yuvarı yarattığını ancak, Biden kadrosunun İran söyleminin derece derece Amerika Başkanı Donald Trump çizgisine yakınlaştığının altını çizdi.

İran mevzusunun Amerikan siyasetinde Cumhuriyetçi ve Demokratlar açısından sonsuz gündemde olacağını tamlayan Alagöz, "Senatoda herhangi ortak ne derece Demokratlar çoğunlukta olsa da, aut politikada ilkin İran dair Cumhuriyetçilerin ve Demokratların birbiriyle örtüşen ortak sefer tuttuğunu görüyoruz. Genel adına baktığımızda 2020'nin halis muhlis bakiyesinin 2021'e de bulaşma edeceğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Demokratların çekirdeksel geçim söylemini korumasına karşın, İran'ın bölgedeki askeri faaliyetleri, balistik roket sistemleri, kabilinden acemi mevzuları da mütalaa masasına getireceğini aktaran Alagöz, Biden kadrosunun çekirdeksel anlaşmaya ek adına ortak strateji anlaşması istediğini de kaydetti.

"İran ekonomisi sonuç üç senedir menfi gelişme gösteriyor"

İran ekonomisinin 2020 senesinde karşılaşmış olduğu sorunları ele meydan İRAM Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Aslan, krizlerin adalet sebepleri adına yaptırımlara, yer yağı fiyatlarındaki kaba düşüşe, Kovid-19 salgının ülkedeki iş kollarını etkilemesine ve İran yönetimindeki koşa başlılığa ayraç etti.

2020 senesinde İran ekonomisinde yüzdelik 6 daralma beklediğini kaydeden Aslan, "ABD'nin peyderpey İran'a müeyyide uygulamasıyla ve bu yaptırımların İran ekonomisine tesiri ile sonuç 3 senedir arka arkaya İran ekonomisinin menfi gelişme gösterdiğini gördük. Eğer, Amerika yaptırımları devreye girmeden önceki İran ekonomisine 100 derseniz, geçtiğimiz 3 salname devirde İran ekonomisinin kısaca 20-24 biriminin azaldığını yani, dünya ekonomisinin beşte birinin gittiğini gözlemliyoruz. Bu güvenilmez ortak rakam." değerlendirmesinde bulundu.

Daralan ekonominin ilkin güre ve namüsait gelirli kitleye henüz ortak tomar ağırlık getirdiğini kaydeden Aslan, İran topluluğunun "patlamaya yakın" ortak seviyeye geldiğini belirtti.

Aslan, ülkede yer yağı müstesna satım gelirlerinin de istenilenin baş döndürücü altında bulunduğunu kaydederek, "İran'da pahalılık yaptırımların evveliyat devirde yegâne haneli sayılara düşmüştü ama yaptırımlar sonrası ilkin döviz kurlarındaki artışın aracısız fiyatlara yansıması ile bu arada resmi istatistiklere layıkıyla pahalılık oranının yüzdelik 10'ların altından yüzdelik 30-40 bandına eriştiği görülüyor." dedi.

Aslan laflarını şöyleki tamamladı:

"Bizim 2021 ile ilgilendiren gözlemimiz, Biden hükümeti geldiğinden sonradan Trump'dan değişik ortak kol adımlar atacağı ile ilgilendiren beklentiler var ama, kılıç bu beklentileri en azından tutum cephesinde ortak türap gülgûn tabela adına çizilmesini akla yatkın bulmuyoruz. Biden'ın önümüzdeki devirde İran'ı bu derece sıkışmışken ortak şeyler almadan baş döndürücü ortak tomar arka aşama atacağını düşünmüyorum."

"Kudüs gücünün ameliyat kapasitesi düştü"

İRAM Güvenlik Çalışmaları Koordinatörü Hadi Atay, ABD'nin İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürerek, İran'a alanda ortak münteha çizdiğini ve ortak ahir Amerika yönetiminin de bunu dikkate alarak siyasa belirleyeceğini söyledi.

Atay, İran'ın Orta Doğu politikalarını belirlemede Süleymani'nin röfle aut işleri bakanı kabilinden akıntı ettiğini belirterek, "Böyle ortak bireyin ortadan kaldırılması Kudüs gücünün ameliyat kapasitesinde iri ortak açığa sebep oldu. Son ortak yılda, ilkin Irak'ta, Suriye'de Kudüs gücünün ameliyat kapasitesi iri ortak azalma gösterdi. Yeni Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani'nin Süleymani'nin boşluğunu dolduramadığı baş döndürücü açıktır." niteleyerek konuştu.

Süleymani suikasti sonrası İran'ın ABD'ye erinç kaba öç söylemlerinin yaşama geçirilmediğini tamlayan Atay, "İran ya topyekün ortak muharebeye girecek yahut tepkisiz kalacak. Bunların arasındaki alternatifleri baş döndürücü kısıtlı. İran'ın esas caydırıcılığı topyekün ortak savaştadır. O da simetrisiz kabiliyetlerinden, ilkin roket kapasitesinden kaynaklanıyor." ifadelerini kullandı.

Atay, konuşmasının devamında Kasım ayında suikast kararı yaşamını kaybeden çekirdeksel bilgin Muhsin Fahrizade'nin ölümü ile tenkitlerin mihrak noktası bulunan İran'ın asayiş açığı erinç "İsrail, İran'ın kalbine derece sızmış durumda." dedi.

Trump zamanında İsrail'in İran'a erinç ameliyat yapmada elinin baş döndürücü çelimli bulunduğunu tamlayan Atay, bu durumun Biden zamanında bire ortak biçimde bitmeme etmeyeceğini düşündüğünü laflarına ekledi.

"Süleymani suikasti el ile talih arasındaki makası daralttı"

Kasım 2019'da benzine meydana getirilen bindirim dolayısıyla yarık verin gıcırtı gösterilerinde el ile talih ortada oluşturulan makasın Süleymani suikasti ile daraldığını aktaran İRAM İç Politika Koordinatörü Mehmet Koç, İran'ın 21 Şubat'ta planlı 11. Dönem Meclis Seçimlerine giderken bu vaziyeti süreletme vasıtası adına kullandığını aktardı.

Ülkede seçimlere katılımın herhangi ortak devir rejimin meşruiyetini istimara ara bulucu adına algılandığını aktarak Koç, divan seçimlerine halkın katılımının düşüt olması ile ilgili, "Yüzde 50'nin dibine düşmesine karşın maşer gözetiminde ortak tepkinin meydana gelmediğini, elitlerin de değişik açılardan bu meseleyi nazik ettiğini ama ne halkı sokağa çağırdığını ne da değişik ortak biçimde aksülamel gösterdiğini görmedik. Dolayısıyla İran camiası da elitler de bulunan vaziyeti ortak biçimde teslimiyetçi görünüyor." dedi.

Karabağ savaşının İran içindeki budunsal kırık hatlarının deli dolu bulunduğunu kesin ortak biçimde gösterdiğini tamlayan Koç, İranlı Azerbaycan Türkleri dolayısıyla İran'ın muharebede ne tarafa dayanak noktası vermesi gerektiği noktasında ikilemede düştüğünü aktardı.

Fahrizade suikasti sonrası İran Meclisi'nde onaylanan çekirdeksel faaliyetlerin hızlandırılmasını ve çekirdeksel tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını mecburi kılan yasaya yer veren Koç, "Bu anayasa zımni itibarıyla İran'ın hem iç hem aut politikasını tesir kapasitesine cemaat ortak kanundur. Uygulandığı taktirde İran'ın çekirdeksel anlaşmadan yöntemince çıkışının başlangıcı sayılabilecek ortak kol adımlar var." niteleyerek konuştu.

İRAM Toplum ve Kültür Koordinatörü Dr. Turgay tan ise, ülkede Kovid-19 salgını dolayısıyla en baş döndürücü esenlik sisteminin, arkası sıra terbiye sisteminin menfi etkilendiğini belirterek, ilkin İran'ın değişik bölgelerindeki ufak tefek bölgelerdeki imkansızlıklara değindi.

Salgın dolayısıyla beyaz perde sahasının de iri dokunca gördüğünü ve inşası bitmeme fail onlarca filmin çekimlerinin durduğunu kaydeden Şafak, "Kültür-sanat faaliyetleri iri miktarda durdu fakat henüz sonradan online adına konserler, söyleşiler derneşik bir vaziyete gelmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1