UZMANLARA LAYIKIYLA TAYVAN'A KISITLAMALARIN KALDIRILMASI BİDEN'İ ÇETİNCE BİR HALE SOKACAK

Uzmanlar, Trump yönetiminin rolü devretmesine eyyam kaldığında ABD-Tayvan ilişkilerindeki sınırlamaları kaldırmasının, Biden'ı zora sokacak ortak aşama bulunduğunu söyledi.

UZMANLARA LAYIKIYLA TAYVAN'A KISITLAMALARIN KALDIRILMASI BİDEN'İ ÇETİNCE BİR HALE SOKACAK
İstanbul

Uzmanlar, 20 Ocak'ta rolü devredecek ABD Başkanı Donald Trump'ın Tayvan'a müteveccih diplomatik ve ticari kısıtlamaları kaldırma kararını ve Çin-ABD ilişkilerine muhtemel etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Finans Bölümü Başkanı ve Çin Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar, eksiksiz siyasetini esas gözdağı kendisine görmüş bulunduğu Çin Komünizmine erinç gerçekleştiren Trump idaresinin, sonuç günlerinde bu refleksleri deli dolu tutak müşterek kalıt çoğaltmak düşüncesince harekete geçtiğini söyledi.

Tayvan'a kısıtlamaların yegâne yönlü kaldırılmasının iç politika ile irtibatlı bulunduğu değerlendirmesinde mevcut Aybar, "Trump'ın destekçilerine tanınmak maksut çelimli mesajın müşterek parçası kendisine bu anti-komünist kartpostal oynanıyor ve bunun temelinde de Çin algısı yatıyor. ABD'de buna ehemmiyet atfeden baş döndürücü ağırbaşlı müşterek popülasyon ve önsezi var. Pompeo'nun yegâne yönlü uygulanmakta bulunan ve Amerikalı bürokratların Tayvan ile direkt ilişki kurmasını kırıcı kısıtlamaları kaldırmasını bu çerçevede gitmek kusur olmaz." dedi.

Tayvan'ın ilkin askeri bölgede ABD-Çin çekişmesinin merkezinde toprak düzlük müşterek iklim bulunduğunu anımsatan Aybar, ABD'nin Çin'e erinç esirgeme dibine almış bulunduğu Tayvan'ın, Çin yönetimine erinç dünyada en müşterek tomar hasmane hislerle yakın iklim bulunduğunu vurguladı.

Trump'ın, giderayak Çin düşüncesince sonuç etap kırılan müşterek bap bulunan Tayvan üstünden Biden yönetimini sıkıntıya sokmaya çalışıyor olabileceğine yer veren Aybar, şunları söyledi:

"İktidarı devralan değme Amerikan yönetiminin, iş başına beğenilen geçmez Çin ile müşterek uyuşmazlık yaşaması az hâlâ bundan hakeza gelenekselleşmiş müşterek aut politika uvertürü. Çin'i Trump'tan değişik kendisine müşterek yağı değil müşterek rakip kendisine gören Biden idaresi düşüncesince de bu uvertür değişik olmayacaktı. Biden idaresi iş başına dirimlik gelmez Çin ile toy idarenin ilişki sınırlarını, uzaklığını ve yakınlığını belirleyecek müşterek uyuşmazlık yaşaması az hâlâ mübrem müşterek durumdu."

Aybar, Trump'ın Tayvan kartını zehirleyici müşterek eleman kendisine doğacak idareye armağan buyurmak istemesinin peşinde ABD düşüncesince iktisadi, mali ve diplomatik bölgelerde dirimsel ciddiyete ehil bulunan Çin ile kuracağı ilişkinin, Biden idaresi düşüncesince çetince müşterek baş yapmasını gelmek kadar kurgulandığının baş döndürücü kupkuru bulunduğunu tabir etti.

Aybar şu şekilde bitmeme etti:

"İş başına dirimlik gelmez Barack Obama idaresi kabilinden kurulan ve Çin'i dışarıda bırakan Trans-Pasifik Anlaşmasının (TPP) adına müşterek barışma üretemeyen Trump'ın, Amerika'yı dışarıda bırakan toy Asya-Pasifik Anlaşmasının ABD aleyhine yarattığı vaziyeti kaldırılmış buyurmak düşüncesince hakeza müşterek girişimi tetiklediği de düşünülebilir."

Aybar, sonuç seçimlerde ortaya çıkan tabloda, reis bey otoritesini kısıtlayarak idarede hâlâ müşterek tomar uydurma sahibi peyda buyurmak talip "müesses nizamın sahiplerinin", revan dalavere ile mevrut ortada ABD'yi iltimasçı müşterek Çin ve Güneydoğu Asya tasarımının oluşması düşüncesince bu girişimi yaptırabileceğine dikkati çekti.

"Biden dü alternatif ortada bırakıldı"

Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı, Tayvan ile kısıtlamaların kaldırılmasının toy müşterek endişe olmadığını, Trump'ın geçmiş gününden buyana bu mevzuda girişimleri bulunduğunu söyledi.

Atlı, Trump'ın seçimlerden sonradan hâlâ koltuğa ayak üstü Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile telefon görüşmesi yaptığını ve bunun Çin kabilinden şişman tepkiye karşılandığını hatırlatarak, 1979'dan buyana geçmiş el güzeşte ağustosta ABD'den müşterek bakanın Tayvan'a gittiğini anımsattı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki büyükelçisinin Tayvan'a görüşme gerçekleştireceğini duyurmasının Tayvan kabilinden müspet karşılandığını tamlayan Atlı, ziyaretin Çin kabilinden aksi karşılandığına dikkati çekti.

Görevi bırakmasına eyyam kaldığında Trump'ın bu kararı almasının Biden devri düşüncesince teessürat doğuracağına ayraç fail Atlı, "ABD, Tayvan ile ilişkileri resmi kendisine değil, fiili yürütüyordu. (ABD Dışişleri Bakanı Mike) Pompeo'nun açıklaması gene fiili müşterek durumla ait ama bu karar ABD'nin Çin ile bulunan rekabetinin, mücadelesinin bundan hakeza sonuç halkası gibi. Biden'i çetince bir hale sokacak müşterek durum." dedi.

Atlı, şu şekilde bitmeme etti:

"Trump'ın Tayvan hamlesi, Biden'i yeğleme yapmayla erinç karşıya bırakacak müşterek durum. Biden, 'Hayır tığ hakeza müşterek nesne düşünmüyoruz' dese halkoyu gözetiminde Çin'e erinç yumuşuyor bir hale sakıt olacak. Tam tersi Biden, 'Pompeo dobra yaptı. Haklısınız, tığ de Tayvan ile ilişkilerimizi yukarı kurda sürdüreceğiz' derse eğer, bu el de Çin ile bulunan ilişkileri ağız ağıza kopma noktasına getirmiş olacak. Biden'in istediği müşterek nesne değil. Çünkü Biden, Çin ile ABD haklarını gözeten ve kuma menafi üstünden müşterek diyalog içre peyda buyurmak istiyor. Yani diyaloğa belirgin müşterek politika. Her dü alternatif de Biden düşüncesince zor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1