YUNAN-RUM İKİLİSİ DOĞU AKDENİZ'DE AB'Yİ ÖNE SÜRÜYOR

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin Avrupa Birliği AB ile Türkiye'nin gelecekteki ilişkisine yön vereceğini iddia etti. Rum Bakan Christodoulides, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 'Bölgedeki gelişmelerin büyük ölçüde AB-Türki

YUNAN-RUM İKİLİSİ DOĞU AKDENİZ'DE AB'Yİ ÖNE SÜRÜYOR

Rum basınında yer alan habere göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Rum kesimine günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dendias, ilk olarak GKRY lideri Nikos Anastasiadis ve daha sonra Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüştü.

Yunanistan ile Rum kesimi 27-28 Ağustos'ta Berlin'de yapılacak AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde atacakları bir sonraki adımı kararlaştırırken, bölgedeki (Doğu Akdeniz) gelişmelerin Türkiye ile AB ilişkilerinin geleceğine yön vereceği konusunda anlaştı.

Rum Bakan Christodoulides, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Bölgedeki gelişmelerin büyük ölçüde AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğini belirleyeceğini düşünüyoruz." iddiasında bulundu.

Yunan Bakan Dendias, Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerinin AB'ye yönelik olduğuna öne sürerken AB'nin bununla mücadele için cevap vermesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'yi AB'nin, ABD'nin ve bölgedeki ülkelerin açık pozisyonlarını ihlal etmekle suçlayan Dendias, Türkiye'nin Avrupa'nın değerlerini, uluslararası hukuku ve deniz hukukunu görmezden geldiğini savundu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 07:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul