Dünyadaki Mars Projesi

Son zamanlarda Mars gezegeni ve uzay araçları ile ilgili heyecan rüzgârı, tüm Dünyayı kasıp kavuruyor ve okuyucular tarafından da ilgiyle takip ediliyor. 

Halen konuya meraklı birçok insanın beklentilerinden biri de; NASA tarafından gönderilen Azim 2020 (Perseverance-2020) ve Çin tarafından gönderilen Tianwen-1 roveri. Bu iki gezgin uzay aracına bir de Hindistan'ın Hope uydusu aynı hedefe doğru yolculuk halinde. 

Uzay araçların varış zamanları ve gezginlerin yüzeye başarılı iniş zamanının tüm dünyadaonbinlrce kişinin ilgi odağı olacak. Eğer bu ki araç ve uydu, görevlerinde başarılı olurlarsa insanoğlu da Mars gezegeni hakkında daha çok verilere sahip olacak. 

Uzay tarafında durum böyle. Peki ya Dünyada? Halen önde gelen şirketlerden biri olan SpaceX, yoğun bir çalışama temposu içerisinde çalışmalarına devam ediyor. 

Geçtiğimiz günlerde SN8'in test kalkışından sonraki iniş anında yaşanan olumsuzluk bulutları dağılmaya başladı ve SN9 için harıl harıl çalışıyorlar. Bildiğiniz üzere SN8 başarılı bir kalkış sergilemiş, yaklaşık 4,5 dakikalık bir dikey kalkıştan sonra Mars atmosferine girişte kullanılacak olan yatay pozisyonuna geçmiş, iniş noktasına yakın konumda tekrar dikey iniş pozisyonuna geçerken çarpma nedeniyle infilak etmişti.

Aslında bazılarının küçümseyici bir şekilde belirttiği gibi “inişte patladı” vb. ifadeler, bilimsel açıdan baktığınızda; maliyeti bir kenara bırakırsak aslında birer ders alınacak konu. Sonucu başarısız olsa da bu bir test aşamasıydı ve bu testler yapılmasaydı insanlı uçuşlarda bu felaketler yaşanabilirdi. Mühendisler SN8’deki arızaları ve hataları mutlaka iyi analiz edecekler ve SN9’un kalkış ve iniş denemesi büyük ihtimalle başarılı olacaktır.

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project)

Bazı ülkelerde Mars’a gitmeden önce yaşanabileceklerin bir simülasyonunu oluşturmak adına Mars Araştırma İstasyonları kurulmuş durumdadır. Amerika’daki Utah çöllerinden, Hawai adasına kadar birçok bilimsel istasyonda analog astronotlar aktif olarak faaliyet göstermekte ve Mars çalışmalarına yeni teknolojiler kazandırmaya çalışmaktadırlar. Bu grupların birçoğu organik bir bağ olmasa da aynı amaç için bir araya gelmişlerdir.

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project)

Ülkemizde de Dünyadaki Mars Projesi çatısı altında bir grup gönüllü, çalışmalara benzer bir yapının oluşturulması için sessiz sedasız yola çıktı. Çeşitli disiplinlerden ve farklı meslek gruplarından bir araya gelen gönüllüler kış ve pandemi dönemini en iyi şekilde değerlendirmek üzere zaman harcıyorlar.

Tamamen gönüllülük esasına dayanan ve kar amacı gütmeyen bir topluluk; toplum ve uzay konusuna meraklı öğrencilerde; özellikle son dönemde Mars konusunda yaşanan çalışmalar konusunda bir farkındalık yaratmak ve ileride yapılacak çalışmalara taban oluşturmak amacıyla başlatılmış bir çalışma olarak ön plana çıkmaktadır.

Çalışmanın odak noktası; teorik bilginin, imkan, kabiliyet ve teknik bilgilerle harmanlanması ile bir adım öteye taşınması, katılımcıların bizzat bu çalışmaya dahil olabilmeleri ve Türkçe kaynak sunulması amaçlanmıştır.

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project)

Şimdilik küçük bir kadro ile ve sponsor desteği olmadan kendi maddi imkanları ile çalışan ekip, halen analog astronot ve analog yerleşkenin yanı sıra, yerleşkede kullanılacak olan birçok teknik alt yapının da taslaklarını oluşturmuş durumda.
 “Öğrenci Uzay Girişimi” kapsamında yer alan Dünyadaki Mars Projesi genel anlamda sadece bir dekarlık alanda modellenmiş bir Mars gezegeni yüzeyi, modellenmiş Mars koloni üniteleri, Mars yüzey aracı ve fiziki modellenmiş yerleşke ve diğer planlanan çalışmaları içeren, sanal ve gerçek dünyayı birleştirecek olan bir çalışmadır. Modellenmiş yerleşke ve model araçlarda bulunan gömülü sistemler ve çeşitli sensörler ihtiva eden üniteler, geliştirilecek olan yazılım kontrolünde kablosuz bir ağdan oluşacaktır.

Tamamen açık kaynaklı ve geniş kapsamlı projede; pilot olarak seçilen Gelibolu’da her türlü yer haberleşme istasyonları, uydu/uzay haberleşmesi, radyo astronomi, derin uzay gözlem gibi geniş kapsamlı bir çalışmaların yapılması planlanmıştır. Sahip olacağı imkan ve kabiliyetlerle ülkemizde bir ilk olacak yerleşkenin 3D modellemesi yapılmıştır. 

Diğer yandan öğretmenlerin öğrencileri ile birlikte veya okul kulüpleri olarak katılabilecekleri örnek çalışmalara da ekip tarafından öncelik verilmiştir. Web sayfasında da bu konuda yapılan “Model Mars Rover” ve “Mars Üssü” hazırlık çalışmaları paylaşılmaya başlanmıştır. 

Çocuklara ayrı bir önem verilen projede “Bir Çocuğun Gözünden Mars’ta Yaşam” etkinliğine 150 çocuk resim çizerek katılmış, ekip tüm çocukların resimlerini telsiz sistemleri aracılığı ile uzaya ve QO-100 uydusuna göndermiş ve uyduyu takip eden tüm Dünyadan amatör telsizciler tarafından bu resimler alınarak büyük takdir toplamıştır. 

Başka bir etkinlik olan “Mars Masalları Serisi”nde de tamamen çocukların yazdığı tam 48 masala web sayfasında yer verilmiştir. Çocuklar halen “Uzay Çocuk Gücü” çalışması kapsamında kendilerini geliştirmektedirler. 

Proje ilginizi çektiyse https://marsonearthproject org sayfasını ziyaret edebilir, projenin detaylı anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.

 

YORUM EKLE