4. SINIF SOSYAL BİLGİLER ETKİN VATANDAŞLIK KONU ANLATIMI - ETKİNLİK VATANDAŞLIK NEDİR?

Etkin vatandaşlık konusu dünya üzerinde yaşayan her bireyin sahip olduğu sorumluluklar kapsamında devlet tarafından güvence altına alınan haklarını kullanabilmesidir. Çocuklar için bu haklar dil, inanç, renk ve cinsiyet ayrımı olmadan ilk olarak 20 Kasım 1989 yılında BM Çocuk H

4. SINIF SOSYAL BİLGİLER ETKİN VATANDAŞLIK KONU ANLATIMI - ETKİNLİK VATANDAŞLIK NEDİR?

Devlet tarafından güvence altına alınan ve bireylerin hak, özgürlüklerini koruyarak toplumda yaşamaları olarak tanımlanabilir. Birey, bu sorumlulukların bilincinde olduğu sürece etkin vatandaşlar olarak kabul edilir.

ETKİNLİK VATANDAŞLIK NEDİR?

4. sınıf etkin vatandaşlık konusu çok hak ve özgürlükler kapsamında ele alınmalıdır. Bu kapsamda kişilerin yaptıkları davranışların bilincinde olması sorumluluk olarak adlandırılır. Bireyin sorumluluk alma süreci evde başlarken ilerleyen dönemlerde okulda, işte ve toplumda da devam eder. Evde yerine getirmemiz gereken sorumluluklar arasında eve geç gelmemek, ev işlerinde yardımcı olmak, evi temiz tutmak, ev ekonomisini doğru kullanmak vb durumlar yer alırken okulda bulunan sorumluluklar arasında okula zamanında gitmek, dersleri dinlemek, ödevleri yapmak vb. yer alır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1