AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Toplumumuzda büyüklere hürmet son derece önemli bir olgudur. Bu hürmetin bir sonucu olarak, küçükler büyüklerin bilgi ve deneyiminden faydalanmak için, büyükler de onları hayata hazırlamak için uğraşır. Bu amaçla oluşturulan atasözleri de toplumuzda önemli bir yer tutar. “Ak

AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Yüzyıllar boyu kulaktan kulağa aktarılan sözlü kültür unsurlarından biri de deyimler ve atasözleridir. Bu atasözleri hayatın hemen hemen her alanında kullanılmakta ve tecrübelerin aktarılmasına aracı olmaktadır. Bu kapsamda araştırılan "Akıl akıldan üstündür atasözünün anlamı nedir" sorusunun yanıtı haberimizde yer alıyor. İşte Akıl akıldan üstündür atasözünün uzun ve kısa anlamı, TDK açıklaması ve cümle içinde kullanım örnekleri.

AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Akıl akıldan üstündür" atasözü; "bir kimsenin düşünemediğini bir başkası düşünebilir" anlamına gelir. İçinden çıkılmaz konularda bir başkasının göstereceği yol, kişiyi bu darlıktan kurtarabilir. Bir kişi kendini bir alanda ne kadar üstün görürse görsün, ne kadar donanımlı olursa olsun ondan daha bilgili ve daha donanımlı birileri muhakkak vardır. Bu nedenle kişi büyüklenmemeli ve başkalarından yardım istemekten çekinmemelidir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1