ALTERNATİF AKIM NEDİR, FORMÜLLERİ VE DEVRELERİ NELERDİR? ALTERNATİF AKIMI KİM BULDU?

Alternatif akım (AC), istikameti ve genliği dönemsel olarak değişen elektrik akımına verilen addır. Alternatif akımın günümüzde kullanıldığı biçimiyle mucidi, Nikola Tesla’dır. Alternatif akım elde edilebilen kaynaklarda, akım manyetik alanın içinde periyodik zaman aralıkla

ALTERNATİF AKIM NEDİR, FORMÜLLERİ VE DEVRELERİ NELERDİR? ALTERNATİF AKIMI KİM BULDU?

Alternatif akım, yönü ve genlik değerleri periyodik olarak değişen elektrik akımıdır. Günümüzde kullanılan alternatif akımın mucidi Nikola Tesla'dır. Tesla bugünkü anlamıyla alternatif akımı 1886 yılında laboratuvar ortamında üretmiştir. Daha sonrasında birçok bilim insanı alternatif akımla ilgili daha ileri çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Alternatif akımın endüstriyel amaçlarla kullanılan üç fazlı hali ise 1893 yılından itibaren, Decker'in kurduğu santralde üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde, sanayide ve şehirlerdeki ev ve iş yerlerinde alternatif akım kullanılmaktadır. Alternatif akımın, doğru akım karşısında en büyük avantajı, enerjinin uzak mesafelere iletimine daha sağlıklı ve kolay bir şekilde imkân vermesidir.

ALTERNATİF AKIM FORMÜLLERİ

Alternatif akım, gerilim ile birlikte değerlendirilir. Alternatif akım formülü, v(t) = Vpik x sin(wt) şeklindedir. Vpik, en yüksek gerilimi ifade eder. w, açısal sıklığa karşılık gelir. t ise, saniye cinsinden zamanı gösterir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1