AMPLİFİKATÖR NEDİR, NE İŞE YARAR? AMPLİFİKATÖR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Amplifikatör kelimesi, Fransızca bir kelime olup (amplificateur), Türkçedeki karşılığı “yükselteç”tir. Amplifikatörü kısaca tanımlamak gerekirse, elektronik alanında sinyalleri artırmak amacıyla kullanılan alet olduğu söylenebilir. Yani amplifikatör, elektrik sinyallerini a

AMPLİFİKATÖR NEDİR, NE İŞE YARAR? AMPLİFİKATÖR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Amplifikatörler, giriş kısmından aldıkları elektrik sinyallerini çıkış biriminden yükselterek çıkarmaya yarayan elektronik aletlerdir. Ülkemizde amfi şeklinde anılan bu yükselteç cihazların, transistörlü ve lambalı teknoloji ile çalışan farklı türleri vardır. Amplifikatörler, çok çeşitli boyutlardaki elektrikse sinyalleri alarak yükselten aletlerdir.

Ses sistemlerinde kullanılan güç yükselteçleri de amplifikatör çeşitlerindendir. Çünkü ses sistemleri, sesi oluşturan titreşimlerin küçük düzeyde elektrik sinyallerine dönüştürülmesi yoluyla çalışan sistemlerdir. Böylece sistem üzerindeki elektrik sinyalini yükselterek ses sisteminin çıkış biriminden iletilen ses düzeyini yükseltmek mümkün olmaktadır. Bunun dışında, çok yüksek akım ve gerilim değerlerine sahip elektrik sinyallerini daha da yükselterek endüstriye amaçlarla kullanmaya yarayan amplifikatörler de vardır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1