ASENKRON MOTOR NEDİR, NE İŞE YARAR? ASENKRON MOTOR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Asenkron motor ya da indüksiyon motor adıyla bilinen motor türü, içindeki sargılarda oluşturulan elektromanyetik indüksiyonu kullanmak suretiyle, güç üreten bir tür alternatif akım elektrik motorudur. Asenkron motorlar, yapı itibariyle basit bir tasarıma sahiptir. Ayrıca bu tür moto

ASENKRON MOTOR NEDİR, NE İŞE YARAR? ASENKRON MOTOR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Asenkron motorlar, aynı zamanda indüksiyon motor adıyla da anılır. Bunun nedeni, içinde bulunan sargılarda oluşan elektromanyetik indüksiyonu kullanarak güç üretmesidir. Yani bu motorlar, elektrikle çalışarak oluşturduğu elektromanyetik indüksiyon yoluyla mekanik güç üretir. Bu tür motorlar endüstride çok yaygın olarak kullanılmakla birlikte, kaydırma, delme, kaldırma, sürme gibi birçok işlem için gerekli olan gücü sağlayabilmektedir. Bu motorlara asenkron motor denmesinin nedeni, içinde bulunan bobinlere giren alternatif akım sonucunda ortaya çıkan döner manyetik alanın hızıyla, rotorunun dönme hızının birbirinden farklı olması, yani bu ikisinin senkronize şekilde değil asenkron şekilde çalışmasıdır. Asenkron motorların bazı avantajlı yönleri vardır:

Maliyeti düşüktür, ucuzdurÇok sık bakıma ihtiyaç duymazBirçok farklı yapıda imal edilebilirÇok geniş bir güç aralığında birçok farklı çeşidi üretilmektedir.

ASENKRON MOTOR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1