AVRUPA KITASI ÜLKELERİ - AVRUPA KITASI'NDA HANGİ ÜLKELER VAR?

Avrupa kıtası hem tarihi hem içinde bulundurduğu büyük ülkeler sayesinde insanların en çok merak ettiği ve gezmek istediği kıtalardan birisidir. Avrupa kıtasını merak eden ve gezmek isteyen kişilerin çoğunluğu Avrupa’da kaç ülke var sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Ya

AVRUPA KITASI ÜLKELERİ - AVRUPA KITASI'NDA HANGİ ÜLKELER VAR?

Dünya üzerinde toplam yedi kıta bulunmaktadır. Avrupa da bu yedi kıtadan birisidir. Avrupa ile Asya'ya kıtası olan ülkelere Avrasya ülkesi denilmektedir. Avrasya kelimesi Avrupa ve Asya kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Dünya üzerindeki yeryüzünün yüzde ikisi Avrupa kıtasında bulunmaktadır.

AVRUPA'DA KAÇ ÜLKE VAR?

Afrika'nın kuzeyinde, Atlas Okyanusu'nun doğusunda ve Asya'nın batısında bulunan Avrupa kıtası aslında bir yarımadadır. Dünya üzerindeki kıtalar arasında en küçük ikinci kıta olan Avrupa'daki ülke sayısı 64'tür.

Avrupa kıtası dünya tarihindeki pek çok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanında tarihte endüstrileşme adımlarını ilk tamamlamış kıtalardan birisi Avrupa kıtasıdır. Dünya üzerindeki konumu ile kıtalar arasında önemli yere sahip kıtalardan birisi olan Avrupa, sahip olduğu insan kaynakları ve içerisinde yaşayan insanların nitelikleri bakımından da büyük öneme sahiptir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1