BALIKESİR NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BALIKESİR’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Ülkemizin pek çok doğal güzelliğe sahip illeri bulunmaktadır. Bu illerden bir tanesi de Balıkesir’dir. Aynı zamanda turistik açıdan da önemli olan ilimizdir. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyarete uğramaktadır. Peki Balıkesir nerede, hangi bölgede yer almaktadır? B

BALIKESİR NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BALIKESİR’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Balıkesir turizm için oldukça önemli bir şehrimizdir. Hem tarihi dokusu ile hem de doğal güzellikleri ile turistleri cezbetmektedir. Balıkesir Türkiye'nin kalabalık sayılabilecek şehirleri arasındadır. Balıkesir'in yüz ölçümü 14.272 km2 dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 70 metre ve plaka kodu 10'dur.

BALIKESİR NEREDEDİR?

Balıkesir şehrimiz Marmara Bölgesi'nde yer almaktadır. Bu şehrimiz Marmara Bölgesi'nin ise Güney Marmara Bölümü'nde bulunmaktadır. Bir kısmı Marmara Bölgesi'nde bulunan bu şehrimizin hem Ege Denizi'ne hem de Marmara Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır. Türkiye'de iki denize de sınırı olan sadece 6 ilimizden birisidir. Balıkesir'in doğu sınırında Bursa ve Kütahya, güneyinde Manisa ve İzmir, batı sınırında ise Çanakkale ili bulunaktadır. Ayrıca Ayvalık ilçesinden de Yunanistan'ın Midilli Ada'sının komşusudur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1