BİLECİK NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BİLECİK’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Ülkemizin 81 ili bulunmaktadır. Bu illerden tarihi önemi olan bir ilimiz de Bilecik olarak karşımıza çıkmaktadır. Konum olarak Ege ve Marmara Bölgeleri’nin Anadolu’ya açılan kapısı olarak nitelendirilebilir. Peki Bilecik nerede, hangi bölgede? Bilecik’in ortalama nüfusu nedir,

BİLECİK NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BİLECİK’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Bilecik tarihi açıdan çok önemli kentlerimizden biridir. Bilecik ilimiz birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bilecik, Türkiye'nin en az kalabalık ve en küçük olan illerinden birisidir. Bilecik ilimizin yüz ölçümü 4.307 km2 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ilimizin deniz seviyesinden yüksekliği 513 metre ve plaka kodu 11'dir.

BİLECİK NEREDE?

Bilecik ilimiz Marmara Bölgesi'nde yer alır. Marmara Bölgesi'nin ise Güney Marmara Bölümü'nde yer alan bu şehrimiz Marmara Bölgesi'nin Anadolu'ya açılan kapısı olarak da bilinir. Bu ilimiz Karadeniz, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nin tam kesim noktaları üzerinde bulunmaktadır. Bu ilimizin komşuları ise doğu sınırında Bolu ve Eskişehir, güney sınırında Kütahya, batı sınırında Bursa, kuzey sınırında ise Sakarya illeri ile sınır komşularıdır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1