BİTLİS NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BİTLİS’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Türkiye’nin 81 ilinden birisi olan Bitlis’in tarihi Neolitik Döneme kadar uzanmaktadır. Bu eşsiz ve tarih kokan şehrimiz birçok turist için gezilmesi, görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bitlis hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında Bitlis nerede, ha

BİTLİS NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? BİTLİS’İN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Bitlis tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kentlerimizden birisidir. Bu kentimiz nüfus olarak pek de kalabalık olmayan kentlerimiz arasındadır. Bitlis'in yüz ölçümü toplam 8.294 km2 dir. Bu şehrimizin deniz seviyesinden yüksekliği 1637 metredir ve il plaka kodu 13'tür.

BİTLİS NEREDE?

Tarihi olarak çok önemli bir ilimiz olan Bitlis, doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Bu bölgenin ise Yukarı Fırat Bölümü ile Yukarı Murat Van bölümünde yer almaktadır. Bitlis'e komşuluk yapan iller ise; batı sınırında Muş, kuzey sınırından Ağrı, güney sınırında Siirt illeridir. Kentin doğu sınırından ise Van Gölü ile çevrelenmektedir.

BİTLİS HANGİ BÖLGEDE?

Bitlis Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nin ise Yukarı Fırat Bölümü ile Yukarı Murat Van bölümünde yer almaktadır. Bu şehrimize komşuluk yapan şehirler, Muş Ağrı ve Siirt'tir. Ayrıca Van Gölü ile de komşuluk yapmaktadır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1