ÇANAKKALE NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? ÇANAKKALE’NİN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Çanakkale, şehirdeki manevi hava sebebi ile hem yerli hem yabancı birçok turistin merakını uyandırmaktadır. Çanakkale hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan bazıları ise Çanakkale nerede, hangi bölgede, Çanakkale’nin ortalama nüfusu nedir, kaç ilçesi va

ÇANAKKALE NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? ÇANAKKALE’NİN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Çanakkale ilimiz özellikle şehitlere ve destanlara ev sahipliği yapmasıyla bilinen bir ilimizdir. Türkiye'nin en turistik şehirleri arasında da yer almaktadır. Çanakkale Türkiye'nin pek kalabalık sayılmayan şehirlerinden birisidir. Çanakkale yüz ölçümü 9.817 km2 dir ve Türkiye'nin en büyük 30. Şehridir. Çanakkale'nin deniz seviyesinden yüksekliği ise 2 metredir ve ilin plaka kodu 17'dir.

ÇANAKKALE NEREDE?

Tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir ilimiz olan Çanakkale Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan bir şehirdir. Doğu Trakya'ya bir kıstak ile bağlıdır. Çanakkale Gelibolu Yarımadası ve Biga Yarımadası üzerinde bulunan bir şehirdir. Hem Avrupa hem de Aysa kıtasında toprakları bulunan bu şehrin kuzey sınırında Edirne ve Tekirdağ, doğu sınırında Balıkesir ili komşudur. Çanakkale ilinin sınırları içerisinde Türkiye'nin en büyük adası olan Gökçeada Bozcaada ve Tavşan Adaları da bulunur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1