ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANILAR - ÇANAKKALE'DE DESTAN YAZAN KAHRAMANLARIN ANILARI

Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Devleti’nin savaştığı en önemli cephelerden birisi Çanakkale Cephesi’dir. Çanakkale Cephesi, tarihte kapladığı önemli yeri nedenleri ve sonuçlarından almaktadır. Çanakkale’de destan yazan kahramanların anıları yıllarca konuşulmuş, kaynaklar

ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANILAR - ÇANAKKALE'DE DESTAN YAZAN KAHRAMANLARIN ANILARI

Çanakkale Savaşı'nda Türk ordusu, canları pahasına ülkelerini savunmuştur. En zor anlarında bile savaşmaktan vazgeçmeyen bu kahramanlar, Çanakkale Savaşı'nın bir destan olarak anılmasındaki en önemli nedenlerdendir. Çanakkale Savaşı'nda savaş tarafları büyük kayıplar verse de savaşı Türkler kazanmış ve son ana kadar topraklarını savunmaya devam etmişlerdir.

ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANILAR

Çanakkale Savaşı hem Türk tarihinde hem de Dünya tarihinde yeri çok önemli olan savaşlardan biridir. Bu savaş 1915 ve 1916 yılları arasında yapılmış olup iki taraftan da çok fazla şehidin verildiği savaşlardandır. Çanakkale Savaşı günümüzde Çanakkale Destanı adıyla da anılmaktadır. Çanakkale komutanları ve Çanakkale kahramanları savaş sırasında üstün bir çaba göstermiş ve bu sayede savaş Çanakkale Destanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Çanakkale gazileri anılar denildiğinde akla pek çok anı hikayesi gelebilmektedir. Bunlardan ilki ise en önemlilerinden olan Edincikli Mehmet Er'in anısıdır:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1