ÇORUM NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? ÇORUM’UN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Çorum, yüzölçümü açısından Türkiye’nin küçük sayılabilecek illerinden biri olarak bilinmektedir. Karasal iklimin hakim olduğu Çorum, iklimi dolayısıyla çoğunlukla İç Anadolu Bölgesi'nde sanılsa da kara sınırları Orta Karadeniz'dedir. Peki ya çorum nerede, hang

ÇORUM NEREDE, HANGİ BÖLGEDE? ÇORUM’UN ORTALAMA NÜFUSU NEDİR, KAÇ İLÇESİ VAR?

Özellikle leblebisi ile ünlenmiş ilimiz olan Çorum, Türkiye'nin pek de kalabalık olmayan şehirlerinden birisidir. Çorum ilimizin yüz ölçümü 12.428 km2 dir. Bu ilimizin deniz seviyesinden yüksekliği 820 metredir. Ve bu ilimizin plaka kodu 19 dur.

ÇORUM NEREDE?

Çorum ilimiz Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Bu bölgenin ise Orta Karadeniz Bölümü'nde bulunmaktadır. Bu ilimizin doğu sınırında Amasya, güney sınırında Yozgat, kuzey sınırında Sinop, kuzeybatı sınırında Kastamonu, kuzeydoğu sınırında Samsun ve güneybatı sınırında Kırıkkale ili ile komşuluk yapmaktadır.

ÇORUM HANGİ BÖLGEDE?

Çorum, çoğu zaman İç Anadolu Bölgesi'nde sanılsa da aslında Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir ilimizdir. Çorum Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Bu ilimize komşu olan iller ise; Amasya, Yozgat, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Samsun ve Kırıkkale illeridir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1