ELEMENT SEMBOLLERİ - TÜM ELEMENTLERİN İSİMLERİ, SEMBOLLERİ VE ÖZELLİKLERİ

İlköğretim Fen Bilgisi derslerinin en eğlenceli konularından biri olan elementleri ve periyodik tabloyu hepimiz hatırlarız. Ortaöğretimde Fen bölümünü seçenler Kimya derslerinden de elementleri hatırlayacaktır. Günlük hayatta bulmacalarda da elementler ve simgeleri sık sık karş

ELEMENT SEMBOLLERİ - TÜM ELEMENTLERİN İSİMLERİ, SEMBOLLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Evrende var olan maddelerin en küçük yapı taşına atom denir. Aynı cins atomların bir araya gelerek oluşturdukları saf maddelere ise element adı verilir. , kendilerinden daha farklı maddelere ayrılamazlar. Elementlerin onları oluşturan atomların sayısından oluşan numaraları vardır. Periyodik tabloda elementlerin sıralanışı bu atom numaralarına göre yapılır. Elementlerin sembolleri harflerden oluşur. Her elementin sembolü farklıdır.

ELEMENTLERİN SEMBOLLERİ NELERDİR?

Toplamda 118 tane element olduğu kabul edilir. Bu da 118 tane element sembolü olduğu anlamına gelir. Element sembolleri tek bir harften ibaretse büyük harfle, birden fazla harften ibaretse ilk harfi büyük, sonraki harfi küçük olarak kodlanır. İşte periyodik tablo sıralanışına göre kimyasal element isimleri ve sembolleri:

1 H Hidrojen

2 He Helyum

3 Li Lityum

4 Be Berilyum

5 B Bor

6 C Karbon

7 N Azot

8 O Oksijen

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1