FENİKE ALFABESİ HARFLERİ VE OKUNUŞU - FENİKE ALFABESİ KAÇ HARF?

Günümüzde Kiril alfabesi, Latin alfabesi ve Arap alfabesi gibi pek çok alfabenin ilham kaynağı olan Fenike alfabesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Denizcilik ve ticaret alanındaki yetenekleri ile ön plana çıkan Fenikelilerin oluşturdukları bu alfabe oldukça katı ve tutarlı bi

FENİKE ALFABESİ HARFLERİ VE OKUNUŞU - FENİKE ALFABESİ KAÇ HARF?

Tarihimizde alfabe yazının doğuşu ile eş zamanlı bir dönemde ortaya çıkmıştır. Günümüzden 5000 sene öncesi çivi yazısı Sümerliler dönemine aittir. Çivi yazı sisteminin akabinde Sümerlerden esinlenen (Babil, Elam, Hitit, Asur v.s) pek çok Mezopotamya uygarlığı; yazıları taşa toprağa işlemişlerdir. Fenike alfabesi ise milattan önce 1200 yıllarında ortaya çıkan modern alfabenin temellerini oluşturan bir alfabedir. Bazı araştırmalar, Fenikelilerin yazı sistemini Mısır hiyerogliflerinden ilham aldıkları yönündedir.

FENİKE ALFABESİ NEDİR?

Fenike alfabesi Fenike dilini yazmak için kullanmış bir alfabedir. Milattan önce oldukça eski bir dönemde oluşturulan bu alfabe sağdan sola okunmaktadır. Fenikeliler tarafından bulunan bu alfabede toplamda 22 harf bulunmaktadır. İlk çıkan alfabelerin tümünde harfler sıra dışı resimlerle ifade edilmekteydi. Ancak Fenike alfabesi resimlerle karakterize edilen harflerden ve çivi yazılarından tamamen farklı bir alfabe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1