FETANET NE DEMEK? FETANET KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Fetanet sözü, İsmet, Emanet, Sıdk ve Tebliğ ile birlikte peygamberlerin sıfatlarından biridir. Bu sıfatlar son günlerde pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Fetanet ne demek, fetanet kelimesinin anlamı nedir gibi sorularla araştırılan bu kelimeler peygamberlerin üstün yet

FETANET NE DEMEK? FETANET KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Özellikle dini eserlerde karşımıza çıkan fetanet sözü peygamberlerin sıfatlarından biridir. Diğer peygamber sıfatları İsmet, Emanet, Sıdk ve Tebliğ'dir. Bu kelimelerin manaları pek çok Müslüman tarafından Fetanet ne demek, İsmet ne demek, Fetanet kelimesinin anlamı nedir gibi sorularla araştırılıyor.

FETANET SÖZLÜK ANLAMI TDK

Fetanet sıfatı kelime anlamı olarak "Yüksek zekâ, zihin açıklığı, çabuk anlama ve kavrama yeteneği" anlamlarına gelir. Bu kelime kişi adı olarak da kullanılmaktadır. Arapça kökenli olan bu kelime fatın kökünden türemiştir.

PEYGAMBERLERİN SIFATLARINDAN FETANET NE DEMEK?

Peygamberler (aleyhimüsselâm) hakkında bilinmesi vâcib olan sıfatlar beştir. Sıdk (doğruluk), Emânet (güvenilirlik), Tebliğ (Allahü Teâlâ'dan aldıkları emir ve yasakları insanlara bildirmek), İsmet (günahsızlık) ve Fetânet (yüksek zeka, zihin açıklığı). (Kutbüddîn-i İznikî) Fetanet sıfatı "Yaratılıştan gelen çabuk anlama yeteneği, zihin açıklığı, anlayış, kavrayış, sür'at-i intikal" anlamına gelir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1