GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ - GÜNEY AMERİKA KITASI'NDA HANGİ ÜLKELER VAR?

Güney Amerika her yıl pek çok insan tarafından ziyaret edilen kıtalardandır. Amerika’nın güneyinde bulunması ile Güney Amerika adı verilmiş olan bu kıtaya Latin Amerika da denilmektedir. Gerek genel kültür için gerekse de sadece meraktan bazı insanlar Güney Amerika’da kaç ülk

GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİ - GÜNEY AMERİKA KITASI'NDA HANGİ ÜLKELER VAR?

Güney Amerika kıtası içerinde Arjantin ve Brezilya gibi büyük ülkelere sahiptir. Brezilya Güney Amerika kıtasının en büyük ülkesi iken Arjantin de büyüklük açısından ikinci sırada yer almaktadır. Güney Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya, dünyanın da en büyük beşinci ülkesidir.

GÜNEY AMERİKA'DA KAÇ ÜLKE VAR?

Güney Amerika kıtası adını Amerika'nın güneyinde bulunmasından almaktadır. Adı Güney Amerika da olsa bu kıtanın topraklarının bir kısmı dünyanın kuzey yarımküresinde bulunmaktadır. Kuzeyinde Kuzey Amerika bulunan bu kıtanın güneyinde Antarktika, batısında Büyük Okyanus ve doğusunda Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

Dünya üzerinde 17.840.000 kilometrekarelik alanda bulunan Günay Amerika, dünya yüzeyinin de %3,5'ini kaplamaktadır. Dünya üzerinde nüfus yoğunluğu sıralamasında en fazla nüfusa sahip beşinci ülke iken en büyük yüzölçümüne sahip dördüncü ülkedir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1