HERAKLEİTOS KİMDİR? HERAKLEİTOS SÖZLERİ, FELSEFESİ VE VARLIK ANLAYIŞI HAKKINDA BİLGİLER

Tarih boyunca filozoflar, düşünürler, yazarlar ve bilim insanları evreni, evrenin dengesini, yaşamı ve insanı anlamaya, yorumlamaya çalışmıştır. Sosyal bilimlerin temel çalışma alanlarını bu anlam çabası oluşturmuştur. Özellikle felsefe alanında pek çok düşünür, filozof

HERAKLEİTOS KİMDİR? HERAKLEİTOS SÖZLERİ, FELSEFESİ VE VARLIK ANLAYIŞI HAKKINDA BİLGİLER

Yaşamı boyunca insana, evrene, bilgiye, ahlaka, varlığa dair pek çok fikir geliştiren ve felsefe adına ilerleme kaydeden filozoflardan biri olan Herakleitos'un felsefesi bugün hala dilden dile dolaşıyor. Özellikle akış öğretişi ve görelilik kuramıyla dikkat çeken ve hem döneminde hem de sonrasında pek çok düşünürü ve yazarı etkileyen Herakleitos hayatına dair merak edilenleri haberimizde derledik.

HERAKLEİTOS KİMDİR?

Herakleitos, M.Ö. 535- 475 (kesin olmamakla beraber) yılları arasında o zamanlar bir Antik Yunan kenti olan Efes'te yaşamış bir filozoftur. Batı felsefesinin en önemli isimlerinden biri olan Herakleitos'un hayatına dair Efes'li bir Yunan filozof olduğu, babasının Blonson olduğu ve ünlü filozof Sokrates'ten önceki dönemde yaşadığı dışında pek bir bilgi yoktur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1