İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Atasözleri yüzyıllar boyunca söylenegelen, günümüzde hala geçerliliğini koruyan nasihatleri barındırır. Bunlardan biri de işleyen demir ışıldar sözüdür. Bazen mecazlı sözlere, bazen doğadan alıntılamalara, bazen de tecrübelere dayalı olarak tasarlanan bu özlü sözler topl

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Büyükler yıllar boyu edindikleri deneyimlerden hareketle, küçüklere nasihat vermek ve yol göstermek maksadıyla atasözlerini kullanır. Toplumun ortak hafızasında oluşan ve geleceğe taşınan atasözleri arasında "işleyen demir ışıldar" atasözü de yer buluyor. Bu söz, "işleyen demir ışıldar atasözünün anlamı nedir" sorusuyla inceleniyor. Atasözleri ve deyimlerin anlamlarını inceleyenler, bu atasözünün anlamını da TDK açıklaması ve cümle içinde örnekler ile inceliyor. İşte bu atasözü hakkında merak edilenler.

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "işleyen demir ışıldar" atasözünün anlamı; "iş yapmaksızın duran kimse hantallaşır, çalışma yeteneğini yitirir, oysa çalışan kimse daha da açılır, kendini gösterir" şeklindedir. Bu atasözüne göre, bir iş yapmaksızın duran kişi bildiklerini unutur ve yeteneklerini kaybeder, paslanır. Ancak çalışan kişi hem bildiklerine yenilerini ekler hem de yaptığı işte daha iyi olur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1