İYİLİK EDEN İYİLİK BULUR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Bir fikri ya da nasihati gerek mecazi söylemlerle gerekse doğadan alıntılamalarla ifade eden vecizelere atasözü denir. Yıllarca söylenegelen, genelde anonim olan bu atasözleri arasında iyilik eden iyilik bulur atasözünün anlamı ve hikayesi de merak ediliyor. “iyilik eden iyilik bulur

İYİLİK EDEN İYİLİK BULUR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Atasözleri, halkın ortak tecrübeleri sonucu edindiği bilgeliklerle oluşturulmuştur. Dolayısıyla her toplumun kendine has atasözleri mevcuttur. Ülkemizde de hem ulusal hem de bölgesel pek çok atasözü günümüze kadar ulaşmıştır. Bu özlü sözlerle ilgili araştırma yapanlar, "iyilik eden iyilik bulur atasözünün anlamı nedir?" sorusuna yanıt arıyor. İyilik eden iyilik bulur atasözünün TDK açıklaması ile anlamı, hikayesi ve cümle içinde kullanıldığı örnekler.

İYİLİK EDEN İYİLİK BULUR TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "iyilik eden iyilik bulur" atasözünün anlamı; "Etrafına iyilik eden kimse gün gelir zor durumda kalırsa ona da iyilik yapılır" şeklindedir. Zira kişi çevresinin aynasıdır. Çevresine nasıl davranırsa aynı şekilde karşılık alır. Kötülük düşünen kişinin karşılık olarak kötülük bulacağı gibi iyilik peşinde olan kişi de iyiliklerle karşılaşır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1