İZOLE NE DEMEK? İZOLE ETMEK VE İZOLE OLMAK NEDİR?

Salgın sürecinde hayatımızda daha geniş bir yer edinen izole kelimesi aslında hayatın birçok yerinde kullanılmaktadır. Ancak zaman zaman yanlış kullanılan bu kelime anlam karmaşasına yol açmakta, bu sebeple “izole ne demek?” sorusuyla araştırma konusu halini almaktadır. Bu kap

İZOLE NE DEMEK? İZOLE ETMEK VE İZOLE OLMAK NEDİR?

Toplumdan izole olmak, sosyal izolasyon, izole etmek gibi kullanımlar ayrışmayı, yalnızlaşmayı temsil eder. Ancak izole kelimesi ve bu kelimeden türetilen tamlamalar zaman zaman yanlış kullanılabilmektedir. Kelimeyi doğru şekilde kullanabilmek isteyen vatandaşlar, izole etmek ve izole olmak nedir, bu kelimelerin doğru kullanımı nasıldır gibi sorulara yanıt arıyor. İzole kelimesinin sözlük anlamını "İzole ne demek" sorusuyla araştıran vatandaşlar ayrıca bu kelimenin dilimize hangi dilden geçtiğini de merak ediyor.

İZOLE KÖKENİ

İzole kelimesi Fransızca isoler "yalıtmak, yalnızlaştırmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca olan bu fiil İtalyanca isolare şeklinden türemiş, İtalyanca'daki versiyonu ise Latince insulare kelimesinden evrilmiştir.

İZOLE NE DEMEK TDK SÖZLÜK ANLAMI

Ayrı, ayrılmış halde.Çevresinden yalıtılmış.Yalnız kalmış.

İZOLE ETMEK NEDİR?

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1