KEFARET NE DEMEK? KEFARET NEDİR?

İslamiyet’te büyük bir yeri olan kefaret kelimesi Ramazan ayı vesilesiyle sıkça araştırılıyor. Kısaca işlenen günahın veya hatanın telafisi olarak bilinen kefaret ya da keffaret kelimesi, dini bir terim olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kefaret ne demek, kefaret nedir gibi ara

KEFARET NE DEMEK? KEFARET NEDİR?

Hem dinde hem de hukukta terim olarak adı geçen kefaret kelimesi son günlerde sıkça araştırılıyor. Üç aylarda ve bilhassa Ramazan ayında sıkça araştırılan kefaret ne demek, kefaret nedir, kefaret orucu nedir gibi sorular cevap arıyor.

KEFARET NE DEMEK TDK

"İnkar etmek, gizlemek" manalarındaki "küfr" kökünden gelen kefaret ya da keffaret sözü, günah ve hataları örtücü, telafi edici kurban, sadaka, oruç gibi durumları ifade eder. Kefaret kelimesinin Arapça'ya "günahları telafi etme, ortadan kaldırma" anlamına gelen İbranice kappârâ ve onun kökü olan kipperden geçtiği ileri sürülmektedir. Süryanice (kefar) ve Asurca (kapâru) gibi dillerde de ses ve mana benzerliğiyle aynı kelimenin varlığı bunun menşeinin tespitini zorlaştırmaktadır. Ancak İbranice kipper ile Akadca kuppuru arasında ilgi kurulmaktadır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1