KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Bir fikri ya da nasihati gerek mecazi söylemlerle gerekse doğadan alıntılamalarla ifade eden vecizelere atasözü denir. Yıllarca söylenegelen, genelde anonim olan bu atasözleri arasında komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün anlamı ve hikayesi de merak ediliyor. “komşu kom

KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR ATASÖZÜNÜN ANLAMI NEDİR? TDK AÇIKLAMASI VE CÜMLE İÇİNDE ÖRNEKLER

Atasözleri, halkın ortak tecrübeleri sonucu edindiği bilgeliklerle oluşturulmuştur. Dolayısıyla her toplumun kendine has atasözleri mevcuttur. Ülkemizde de hem ulusal hem de bölgesel pek çok atasözü günümüze kadar ulaşmıştır. Bu özlü sözlerle ilgili araştırma yapanlar, "komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün anlamı nedir?" sorusuna yanıt arıyor. Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün TDK açıklaması ile anlamı, hikayesi ve cümle içinde kullanıldığı örnekler.

KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR TDK SÖZLÜK ANLAMI

Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "komşu komşunun külüne muhtaçtır" atasözü; "komşu komşunun en ufak şeyine bile muhtaç olabilir. Bazen önemsiz ve küçük gözüken bir şeyin eksikliği bile günlük bir işi aksatırken, kişinin en yakını olan komşusu bu eksikliği gidermeye yardımcı olabilir. Kişinin ne zaman neye ihtiyaç duyulacağı bilinmez ve bu noktada komşusu imdadına yetişir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1