LİSELİ AKSEL'DEN VİRÜS AVCISI ROBOT

Henüz 17 yaşında olan Aksel Deniz Akgül 40 yıllık mucitleri kıskandıracak bir icat çıkardı. Liseli Aksel, COVAR-19 adını verdiği 'UV-C ile Covid-19 virüs sterilizasyonu yapan otonom robot projesi' ile TEKNOFEST'te de 'İnsanlık Yararına Teknoloji' kulvarında ikinci oldu. Lise

LİSELİ AKSEL'DEN VİRÜS AVCISI ROBOT

Lise 12'nci sınıf öğrencisi Aksel'in geliştirdiği robot yapay zekayla ortamdaki Kovid-19 virüsünü algılayıp ortamı sterilize ediyor.

Aksel projesiyle ilgili ''Kovid-19 virüsü hızlı damla yayılımı göstermekte, havada uzun süre askıda kalabilmekte, insandan insana bulaşması çok hızlı olmaktadır. Özellikle başta kendi okul ortamımın sterilizasyonunu için yola çıktım. Kapalı ortamlarda virüsün yayılımını engelleyebilmek, ortam havasını "UV-C ile sterilize etmek için yapay zekâ tabanlı uygulama geliştirdim ve diferansiyel sürüş tekerlekli, otonom robot tasarımı yapıtım. Okulumuzda belirlenen bölgede çalışması sağlandı'' dedi. COVAR-19 isimli robot, çalışma sisteminde birinci aşamada bulunduğu ortamı haritalaması ve hareketi, ikinci aşamada ise robotun bulunduğu alandaki havayı vakumlaması, UV-C ledleriyle virüsü yok etmesi ve havanın tekrar odaya bırakılması sağlandı. İkinci aşamada UV-C den kurtulan virüsler için filtreleme de yapıldı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1